Veronika Válková – Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV. – Příběh českého krále

Kniha je určena pro čtenáře od jedenácti let. Je napsaná lehce a je to skvělý nápad, jak přiblížit historii čtivým způsobem nejen dětem. Hlavní hrdinkou je jedenáctiletá dívka Bára. Je poslední týden prázdnin a ona se s rodiči přestěhovala do nového domu. Bára z toho není moc nadšená, protože se bojí nové školy. Hlavně toho, že tam nemá žádné kamarády.


Na novém domě ji nejvíc nadchne půda plná starých pokladů. Na první pohled ji zaujme truhla, ve které najde starodávný atlas. Ale není to jen tak obyčejný atlas, je kouzelný. Jak se dotkne mapy na stránce, Bára se do toho místa přenese. Nejdříve je na chvíli ve starém Řecku. Jak se z toho překvapení vzpamatuje, chce cestovat zpátky, aby pomohla Achilleusovi. Jenže druhý pokus ji přenese do Francie roku 1330. Tam stráví úžasný týden po boku čtrnáctiletého Karla IV. na hradě v Paříži. Koná se zde turnaj na počest Francouzského krále. Karel se ujme Báry a vysvětluje jí, jak to vše v té době funguje a svěří se jí o lásce k Blance. Bára jim pomůže v noci utéct, ale ráno je chytnou stráže. Později se Bára i Karel dozvědí, že vlastně unesl svoji manželku, se kterou byli oddáni v sedmi letech. Bára dostane za pomoc náhrdelník a přenese se zpět na půdu. Tam zjistí, že se vrátila zpět do stejného času jako kdyby nikde nebyla. Doma stráví celý den psaním deníku o své cestě do minulosti a pečlivě si prostuduje informace co Karel IV. za dobu svého panování vykonal. Jako důkaz, že se jí to nezdálo má na krku náhrdelník od Karla.
Kniha se mi moc líbila. Ráda jsem si oživila základní fakta o Karlu IV. A věřím, že i děti co to budou číst se dozví hodně zajímavých věcí z historie a bude je to bavit. Je to zajímavé dobrodružství z české historie. A já osobně si moc ráda přečtu další díly , které nakladatelství Fragment vydalo o Báře a jejím cestováním v čase. Jeden tip na závěr, aby Ježíšek ušetřil, je druhý díl nyní na www.fragment.cz v akci za super cenu.

Foto: Nakladatelství Fragment