Turk, Bob de Groot – Leonardo. Buď zdráv hifigénie!

Leonardo patří k nejoblíbenějším frankofonním komiksům, a to nejen díky geniálnímu vynálezci, který paroduje všechny další potrhlé, potřeštěné a excentrické vynálezce a vědátory, ale i díky svým neméně geniálním tvůrcům, kreslíři Turkovi a scénáristovi Bobu de Grootovi. V nakladatelství CooBoo vychází již čtvrté pokračování příběhů bláznivého vynálezce a jeho oddaného sluhy.


Buď zdráv hifigénie! (1980) je prvním albem série, jímž tvůrci Leonarda programově reagovali na aktuální módní trendy a dobové fenomény. Pojem hi-fi byl hojně skloňován právě na konci 70. let, kdy se stal zaklínadlem všech příznivců hudby. Spotřební elektronika označená štítkem hi-fi byla hitem. Od té doby Leonardo po svém šťouchl do všeho, co se kolem něj šustlo, ať už to byl fotbal s blížícím se mistrovstvím světa, sporty na olympijských hrách, mimozemšťané, rocková muzika, osudy celebrit a nespočet dalších.
Okruh postav v Leonardovi se tímto svazkem definitivně rozšířil o kocoura smolaře a jeho kamarádku, zlomyslnou myšku. Bob de Groot kocoura pojmenoval Raoul Chatigré (chat – kočka, tigré – tygrovaná) a nechal ho promluvit. Postupně se Raoul naučil komentovat, co vidí, s malým nádechem osobní filozofie, často v kontrapunktu s tím, co provádějí jeho potřeštění páni…

48 stran, cena 149,- Kč

O autorech
Turk (1947), vlastním jménem Philippe Liégeois, se sešel s Bobem de Grootem (1941) již na počátku sedmdesátých let minulého století a vytvořili spolu celou řadu humorných komiksů. Za vzor jim přitom posloužily slavné série André Franquina, jako například jeho popletený kancelářský elév Gaston, či Morrise s jeho Lucky Luckem, jehož si vymyslel René Goscinny.

Foto: CooBoo