Tayari Jonesová – Jedno manželství

Kniha mě zaujala na druhý pohled. Poprvé jsem si přečetla anotaci a říkala si, že to bude asi dobré, ale na nějaké psycho nemám náladu. Podruhé mi přišel email s informacemi o této knize, kde se mimo jiné psalo o jejích úspěších ve světě. Dokonce ji časopis Time zvolil jako třetí nejlepší knihou roku 2018. Tak to už jsem si říkala, že není náhoda a že si ji musím přečíst. A stálo to za to.

jedno manzelstvi

Hlavní role je zde obsazena černošským jednatřicetiletým manželským párem z Atlanty Royem a Celestial. Od jejich svatby uplynul rok a půl a oni jedou navštívit Royovy rodiče do malého městečka Eloe v Louisianě. Od Atlanty je to vzdálené sedm hodin jízdy autem. Oba mají pocit štěstí. Daří se jim v práci a rádi by založili rodinu. Ale stane se, že Roy je neprávem odsouzen k dvanácti letům vězení za znásilnění, které neudělal. Je nevinný. Přesto je ve vězení.

Celestial má nejlepšího přítele Andreho. Vyrůstali spolu, jsou si jako bratr a sestra. Andre byl svědkem na jejich svatbě. Byl také velkou oporou Celestial při soudním řízení a zůstal i poté, kdy Roy musel do vězení. Ustojí jejich manželství takovou zkoušku, kdy mají být od sebe déle než byli spolu? Budou jim stačit dopisy a nedůstojné krátké návštěvy?

Od začátku knihy jsem cítila napětí, že se něco špatného stane. Autorka bravurně popsala pocity a vnímání hrdinů, kteří si některé detaily nepřiznali ani sami sobě, a přesto je čtenář dokáže poznat a později pochopit. V pozadí příběhu je skvěle vykresleno chování černých a bílých. Otroctví bylo zrušeno před 154 lety a stále jsou ve vzduchu cítit rozdíly, které zde jsou podkresem příběhu, jež utváří celek obrazu malých měst a venkova. Ve velkoměstech se to již spíše srovnává.

Román zachytil různé vrstvy lásky od rodičovské, přes přátelství až po mileneckou. Je to dobře napsaný příběh o nespravedlnosti, která dokáže ovlivnit všechny okolo. Závěrem řeknu, že postavy mi nepřirostly k srdci, byly opravdové a měly povahy, které jsou tak jiné než já, ale kniha jako celek je skvělá.

Hodnocení: 100%

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49595319/jedno-manzelstvi/

Foto: Nakladatelství Vyšehrad