Po třinácti letech se na pulty knihkupectví po celé republice – díky nakladatelství Omega –vrací slavná kniha Staré pověsti Pražské od Adolfa Weniga. Sbírka pověstí, které se váží k různým pražským čtvrtím, se pyšní zbrusu novým obalem a je jednou ze žhavých »novinek« začátku srpna.
Spisovatel, pedagog, libretista a překladatel Adolf Wenig (1874 – 1940), mj. i autor libreta k opeře Čert a Káča, sesbíral pověsti a zkazky, z nichž některé vycházejí ze skutečných událostí, jiné jsou zcela smyšlené. Pověsti jsou rozdělené do šesti oddílů podle jejich dějiště, nejstarších pražských čtvrtí: Ze Starého Města, Z Nového Města, Z Malé Strany, Z Hradčan, Z Josefova a Z Vyšehradu. Čtenář tak prochází krok za krokem celou historickou Prahou a prožívá známé i méně známé příběhy, které psaly dějiny tohoto města.
A na závěr si dopřejme ukázku z předmluvy k této knize, která poprvé vyšla v roce 1930 a která byla již tehdy doplněna nádhernými kresbami Mikoláše Alše: „Na březích řeky Vltavy, středem české země protékající, město leží, hlava státu našeho, město starobylé, pýcha té naší drahé země. Klenotnice je to převzácná starých památek, které k nám hovoří důvěrnou řečí o časech dávných, v nichž měly původ, o dobách slavných i smutných, které Praha zažila, o vítězstvích, jimiž jásala, o utrpeních, která na ni těžce doléhala.“
Více informací najdete na: www.knihydobrovsky.cz
Foto: Nakladatelství Omega