Spisovatel Daniel Petr popisuje Prahu po jaderné explozi

V knihkupectvích se mezi novinkami objevil český post-apokalyptický román Díra. Jedná se o prvotinu sympatického autora, sedmatřicetiletého Daniela Petra, jenž pracuje ve společnosti, která vyrábí zubní implantáty. „Psaní mám prozatím jako vedlejšák,“ tvrdí spisovatel.


Román Díra, který vydalo nakladatelství Akcent, je příběhem mladé ženy a jejího stárnoucího nevlastního otce, vloženým do antiutopického rámce, jemuž se nevyhýbají ani autoři jako Cormac McCarthy nebo Michel Houellebecq. Praha, jak ji známe, neexistuje. Po jaderné explozi se promění v hromadu sutin. Zkázu přežijí pouze dvě zmíněné postavy.


„Knížka vznikala několik let, scény z protiatomového krytu byly původně pouze vedlejší dějovou linií. Nakonec jsem se ale rozhodl události odehrávající se v »díře« zdůraznit a text radikálně proškrtat. Chtěl jsem, aby vznikl hutný příběh, který se s hrdiny příliš nemazlí a neodvádí pozornost čtenáře od hlavního sdělení: Jsme v pasti, ze které není úniku. I kdyby se nám to podařilo, rozkládá se za dveřmi pouze pustá krajina,“ prozradil Daniel Petr, který v současnosti píše text odehrávající se opět v nedaleké budoucnosti.


„Jde o příběh člověka, jenž se ocitne na úplném dně a vydá se na cestu, aby dosáhl vykoupení,“ upřesnil nadějný autor, který v minulosti publikoval v Revue Pandora a Psím víně; v edici Tvary mu vyšla próza Kurt. Kromě toho je spoluautorem divadelního textu Unser Zimmer (Náš pokoj), realizovaného v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v Drážďanech. V roce 2005 vydal v Ústí nad Labem prózu Příběh z České mládeže.

Foto: www.danielpetr.com