Sophie Jordanová – Nevítaní

Bombasticky strhující! Opět musím chválit. Poslední dobou čtu knihy, co se mi velmi líbí. Je potěšující, že se trefím do svého vkusu. Hezky mě hřeje myšlenka, že mohu doporučit knihy, které stojí za přečtení.


Tato dystopie se neodehrává až tak v daleké budoucnosti a vyznívá velmi věrohodně a pravděpodobně. Vše by se mohlo stát doopravdy. O to je to více odstrašující, že vidím jakoby spojitost s historií. Při čtení mě napadla podobnost s válkou v tom smyslu, že Hitler taky chtěl vyhladit jednu rasu a nezajímalo ho, že jsou to nevinní, hodní, obyčejní, slušní lidé se svými osudy. Tady v roce 2021, kdy rapidně stoupá zločinnost v USA, se zase rozhodlo, že kdo má v sobě tzv. vraždící gen, ten je pravděpodobně budoucí zabiják. A bez milosti ho vyčlení ze společnosti. Samozřejmě, že se najdou v této skupině opravdoví zločinci. Ale opět převládají ti hodní, slušní, kteří chtěli vést spořádaný život. To vede k větším výtržnostem a k jejich izolaci. Ta bezmoc, kdy se jakoby hodní lidé chtějí pomstít těm, co mají vraždící gen je neuvěřitelná. Nemohou se bránit, protože oni jsou ti zabijáci a pokud dají jenom blbou facku někomu, kdo si ji zasloužil, tak se ocitají v izolaci a později hledí smrtí do očí. Je tu vidět davová psychologie, kdy se lidé nechají strhnout jednou myšlenkou a stávají se fanatiky, bez normálního uvažování. Až mě z toho mrazí, že je to vždy možné. V kterékoliv době. Stačí mít dobrého vůdce.
Zde je hlavní hrdinkou maturantka Davy. Je výjimečná. Má v sobě dar. Od tří let hraje sama na hudební nástroje a krásně zpívá. Hudbu má v sobě a její budoucnost je jasná. Přijali ji na prestižní hudební univerzitu. Mezi kamarády je oblíbená a chodí s nejhezčím klukem na škole. Jednoho dne se vše změní. Její rodinu navštíví vládní agenti, kteří ji sdělí, že má v sobě vraždící gen. Všichni studenti byli povinni se zúčastnit testu DNA. Ztratí všechny kamarády, přestoupí na novou školu, kde jsou izolování a hlídá je úchylný učitel. Davy ze svou mírnou povahou pochopí, že musí bojovat, aby přežila. Časem se pro tyto lidi zřídí sběrný tábor a Davy se bojí vězení. Jediný kdo s ní mluví jako s normální bytostí je její nový spolužák Sean. Kterého by v předešlém životě při náhodném střetnutí, minula s přejitím na druhý chodník. Začne ji chránit, přestože Davy se tomu brání. I když tuší, že bez jeho pomoci by tu asi ani nebyla. To je tak úžasná dvojce. Přesně podle mého gusta, pomalé poznávání, jemné náznaky zalíbení – to já prostě můžu. Dalo by se říct, že se více střetnou až na konci knihy. Konec vidím jako jediné mínus, protože je otevřený. A já kdovíkdy si přečtu další pokračování,na které jsem moc zvědavá a těším se. Mám radost z tohoto čtivého, napínavého, lehce romantického, dobře strhujícího příběhu, který je pořád v pohybu. Děj je k zamyšlení a dobře popsaná psychologie hlavní hrdinky vás strhne přečíst si tuto knihu za co nejkratší čas. Přečetla jsem ji za jediný den a jsem z ní unešená. Přeji knize spoustu nadšených čtenářů, protože si to dle mého zaslouží.

Foto: Nakladatelství COOBOO