Sarah J. Maasová – Krvavé ostří

Kniha patří do série Skleněný trůn. Zatím vyšly čtyři díly a tato je pátá. Ale pozor! Jedná se o knihu povídek, kterou bych zařadila jako nultý díl. Vyšel sice už na konci února (od té doby mi ležel u postele ve čtecím komínku), ale opět mě odrazovala tloušťka knihy. Knihy poctivě čtu, a tak čím je kniha tlustší, tím déle mi to trvá, než ji dočtu. Bohužel vstávám v pět hodin, chodím pozdě spát, a tak pravidelně u knih usínám. Jako hodně mi to vadí, ale co s tím nadělám…. Takže chci říct, že tato série je skvělá, ale odrazuje mě tloušťka knih, protože ji pak dlouho čtu. Oklikou jsem se konečně dostala k jádru věci, kterou jsem vám chtěla sdělit. Ufff!!!

krvave ostri

Oceňuji, že autorka svou postavu nechává dozrávat pod vlivem okolností a zkušeností, které se jí dějí v životě. V prvních čtyřech dílech vidíme hlavní hrdinku Celaenu, jak se mění z bojovnice a zabijáka v královnu Terassenu, jež myslí na svůj lid. V prvním díle se Cealena dostává z vězení v solných dolech. Tento nultý díl nám vypráví, za jakých okolností se dostala do vězení. Ukazuje nepokořenou sobeckou dívku, která co si umane, to dostane nebo se jí splní. Někdy mi pěkně lezla na nervy, ale byla skvěle vykreslena a přesně upozorňuje, jak životní událostí vytváří a mění osobnost. Vzhledem k tomu, že jsem četla všechny díly, se mi ta změna moc líbila.

Nejdříve se nám Celaena představí jako sedmnáctiletá nájemná vražedkyně, která se stala vyslancem svého šéfa Arobynna a jede s jeho pobočníkem Samem do zátoky pirátů, vyjednat obchod. Arobynn je podvedl, a tak je čeká překvapení, čeho se ten obchod týká. To se Celaeně nelíbí a Arobynnovi obchod překazí. Za to ji čeká krutý trest, na jehož konci jede do pouště k Mistrovi Tichých vrahů, kde se má měsíc učit. Opět se vše zamotá a čeká nás nejedno překvapení. Po návratu domů chce Celaena uzavřít jednu kapitolu a žít se Samem. Arobynn ji nechce ze svých služeb propustit lehce, a tak na Celaenu čeká několik pastí.

Z dalších dílů již vím, jak to vše dopadne. Přesto, že jsem znala konec, mě to bavilo.

Autorka je skvělá vypravěčka a má neuvěřitelnou fantazii. Svět, který si vymyslela, je dobře promyšlen a dokáže čtenáře zaujmout všemi city od překvapení, přes akci k dojemným chvílím.

Pokud jste sérii nečetli, začněte tímto dílem, a pokud četli, stejně si ji přečtěte, ať si utvoříte celkový obrázek o událostech, které utvářely hlavní hrdinku. Pro mě je to jedna z nejlepších fantasy sérií.

 

Foto: Nakladatelství COOBOO