Sarah J.Maasová – Dvůr trnů a růží

Když jsem byla malá, patřila pohádka Kráska a zvíře mezi mé nejoblíbenější. Četla jsem ji mnohokrát. Nejvíc se mi na ni líbilo, že tak jasně ukazuje pravou lásku. Milovala ho, i když byl ošklivý, pro jeho srdce. Tato kniha v anotaci tvrdí, že je na motivy Krásky a zvíře. Proto jsem ani chvíli neváhala a říkala si, že tuto knihu musím mít. Její čtení jsem si parádně užila, přestože s touto pohádkou má společného málo.

scan0027

Devatenáctiletá Feyre se cítí svázána svým slibem, který dala matce na její smrtelné posteli. Slíbila, že se o rodinu vždy postará a neopustí ji. Je to velmi náročné, protože otec zkrachoval a z bohaté kupecké rodiny se stali chudáci, kteří trpí hladem. Přestěhovali se do chalupy a otec na vše rezignoval. Její dvě sestry vše nechávají na ni, protože je to nejjednodušší. A tak Feyre dělá vše, aby přežili. V zimě je to nejhorší, protože zvířata se stěhují hluboko do lesů. Feyre je zoufalá, překoná strach a hledá kořist, kterou by ulovila. Když uvidí laň, je šťastná. Ale radost jí překazí velký vlk, který má také spadeno na laň. Vlk zabije laň a Feyre zabije vlka. Od toho okamžiku se jí změní život. Poté co se všichni doma pořádně nasytí, vtrhne do chalupy obrovské zvíře, které má tělo kočky, hlavu vlka a na ni parohy. Je ze země víl, která je za zdí. Lidé kdysi sloužili vílám. Jednou se vzbouřily a byla dlouho trvající válka. Po úmluvě se stalo, že lidé dostali část území, postavila se zeď a tyto dva světy žily odděleně. Zvíře přišlo ze země víl a chtělo spravedlivou odplatu za smrt svého přítele – vlka. Dle úmluvy viník zemře nebo odejde do světa víl. Feyre si vybrala odchod s myšlenkou, že uteče při první příležitosti. O vílách slyšela spoustu legend, nenávidí je a má z nich strach. O to je pro ni větší překvapení, že se ocitne na krásném sídle, ze zvířete se stane nádherný muž Tamlin a je dobře o ni postaráno.

A to je teprve začátek. Samozřejmě je zde spousta překvapení, boje, legend, zla, dobra a plnění úkolů.

Kniha se četla skvěle. Můžu to potvrdit, protože jsem ji přečetla za jeden den a vydržela jsem do tří do rána, protože jsem prostě potřebovala vědět, jak to dopadne. Líbil se mi propracovaný děj, který byl plný napětí, lásky a pohádkového překvapení. Těším se na další díl. Je škoda, že bude prý až příští rok v květnu. Protože spoustu toho zapomenu a k tomu jsem moc zvědavá, jakým směrem bude příběh pokračovat.

Pokud vás začátek knihy zaujal, neváhejte a jděte si pro ni a do ní. Věřím se, že vás bude bavit jako mně.

Foto: Nakladatelství COOBOO