Půďáci ze staré školy přicházejí

Na sklonku loňského roku vydal Práh ilustrovanou knížku pro děti Půďáci ze staré školy. Veselá vyprávění Milana Valenty o zapomenutých strašidlech, která žijí na zaprášené půdě a ponejvíc se kamarádí s kocourem Medřichem, myší Amoskou a copatou Johankou z první třídy. Je to divné, ale víc dětí ze školy Trámoše se Světlíkem nevidí. Jen Johanka ano, protože je vidět chce. Má to totiž trošku těžší, než ostatní děti – špatně slyší a má nemocné srdíčko, takže se brzy unaví. Proto nemá moc přátel a ráda věří na nadpřirozené bytosti. Strašidelným kamarádům tyto vady nevadí, navíc s Johankou hovoří strašidelnou řečí, při které uši nejsou potřeba. Se strašidly holčička prožije fůru pěkných dobrodružství, dokonce díky nim najde »člověčí« kamarádku a v závěru zachrání svou maminku.


Hezké vyprávění ilustroval Ivan Mráček, výtvarník, který dal v oblasti knižní ilustrace podobu také Krysákům a Strašidelnému herbáři. Jeho Světlík a Trámoš jsou strašidla veselá, optimistická a celkově sympatická, rozhodně neuvedou děti do stresu.
Vznikla bohatě ilustrovaná knížka, která už svou obálkou je velmi podobná publikaci Krysáci. Jednotlivé příběhy mají nápad, hezké pointy, ale jsou trošku natahované donekonečna. V jednotlivých kapitolách je příliš mnoho motivů, někdy by se oplatilo škrtnout tužkou a text pročistit, odlehčit, dodat mu větší gradaci. Je to škoda, protože složitými vazbami hezké příběhy autor určil spíš k předčítání, než k samostatnému čtení malých čtenářů. Dlouhé, krkolomné pasáže jsou pro začátečníky, kterým je příběh určen, nepřekonatelné. A mám strach, aby délka jednotlivých kapitol neodradila i předčítající. Budu věřit, že ne!

Foto: Nakladatelství Práh