Pořad Stříbrný vítr si posluchači nově i přečtou

Oblíbený cyklus rozhlasových rozhovorů Českého rozhlasu Dvojka Stříbrný vítr si mohou posluchači konečně vychutnat i v knižní podobě. Moderátorka Jitka Novotná vybrala některé ze svých rozhovorů se zajímavými muži do nové publikace.

stribrny-vitr

Protagonisty pořadu Českého rozhlasu Dvojka Stříbrný vítr, který si získal mimořádnou posluchačskou oblibu, jsou pozoruhodné osobnosti z různých oblastí naší společnosti. Moderátorka Jitka Novotná hostí ve svých vydáních výjimečné muže.

Sám jsem byl zvědav, jak tyto rozhovory budou působit v psané podobě. Ta rozhlasová je totiž nejen novinářsky propracovaná a promyšlená, ale má také jedinečné kouzlo osobního setkání u mikrofonu a strachoval jsem se, jestli se právě toto přepisem trochu nevytratí. Musím ale s radostí konstatovat, že psaná forma jim neubrala nic na zajímavosti a atraktivitě. O přizvaných mužích jsem se dozvěděl mnoho nového, poznal jsem jejich dosud nepublikované myšlenky, postoje. A to jde zhusta o osobnosti všeobecně známé a mnohokrát zpovídané,“ říká šéfredaktor Českého rozhlasu Dvojka Martin Groman a autorka knihy Jitka Novotná dodává: „Galerií svých hostů dnes procházím s potěšením i vděkem za jejich vstřícnost. Neodmítl žádný z oslovených, pouze někteří otáleli. Zvažovali, zda jsou zdatnými vypravěči a dostatečně atraktivními postavami, což dokládá jejich skromnost a úctu k posluchačům. Při tomto bilančním rozjímání na mě zároveň doléhá smutek z odchodu lidí, které jsem už pozvat nestačila. Vzácných osobností, které nejen, že měly co říct, ale hlavně toho ještě mohly spoustu vykonat v pozemském bytí. Nejspíš i toto vědomí konečnosti mě přivedlo k práci na knize, která by trvale zachytila rozhlasové výpovědi. Snad u čtenářů najde náležitý ohlas. V ideálním případě bych si přála, kdyby je dojmy z knihy naplnily podobným pocitem, s jakým z natáčení pravidelně odcházím já: onu spokojenost živí radost ze setkání, obohacení i nedocenitelné impulsy.“

Doslov ke knize napsal jeden ze zpovídaných, fejetonista Rudolf Křesťan. Z jeho příspěvku vyjímáme několik výmluvných řádek: „Přiznám se, že dodnes nevím, jak se to přesně přihodilo, že kromě jiných námětů jsem za křehkého kormidelnictví paní moderátorky poprvé hovořil veřejně i o jednom z nejvážnějších období svého života. Leč stalo se – a mělo tomu tak zřejmě být. Asi jsem to měl v sobě zasunuté, ale zároveň i trvale uvnitř existující. Když se na vše jaksi přirozeně stočila řeč, neměl jsem v tu chvíli pocit, že mluvím k mikrofonu, nýbrž k empatické Jitce Novotné. Toť zřejmě klíč k výsledku. (…) Paní Jitko, pokud se týče vašeho šrámkovského Stříbrného větru, nechť úspěšně vane i nadále, byť v meteorologických hlášeních se nevyskytuje.“

Pro publikaci Jitka Novotná: Stříbrný vítr vybrala moderátorka patnáct rozhovorů s významnými osobnostmi současné české umělecké a vědecké scény. Tak trochu jiné rozhovory, mířící hlouběji, než je v tomto žánru zvykem, poskytli dětský onkolog Josef Koutecký, houslový virtuos Václav Hudeček, fejetonista Rudolf Křesťan, herec Jiří Dvořák, kunsthistorik Jaromír Zemina, hudební kritik Jiří Černý, režisér Petr Weigl, překladatel Martin Hilský, hudebník Jan Spálený, teoretik architektury Adam Gebrian, rozhlasový tvůrce Josef Veselý, divadelní ředitel Milan Hein, muzikolog a skladatel Miloš Štědroň, básník a textař František Novotný a designér Maxim Velčovský.

Váz., formát 160 x 210 mm, cca 180 stran, fotografie v textu, cena: 259,- Kč

Foto: Český rozhlas Dvojka