Po stopách českého génia Járy Cimrmana

Kdo by neznal nejznámějšího českého velikána Járu Cimrmana. Své fanoušky má snad ve všech koutech České republiky. Není proto divu, že si na místech, která Jára Cimrman navštívil, chtějí tuto výjimečnou událost připomínat navždy. Titul Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana, který vás provede těmi nejzajímavějšími místy, vychází v nakladatelství Fragment.


Kdo je vlastně Jára Cimrman a jak se stal tím, kým je nyní? Fiktivní postavu českého génia vytvořili Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák. Jeho údajný život a jím vytvořené dílo se stalo hlavní předlohou pro program Žižkovského divadla Járy Cimrmana. O jeho životě byl natočen také divácky úspěšný film Jára Cimrman, ležící, spící, který konečně odhaluje pravdu o osudu neuznaného génia.
Hry, jejichž autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, se vyznačují velkou dávkou inteligentního humoru a baví diváky již po mnoho generací. Nejznámější výroky z her doslova zlidověly.

„Tady je to všechno černé na bílém, samej debil, nebo blbeček. Jenom támhle vzadu je výjimka, tam sedí dva blbečkové vedle sebe.“ (Vyšetřování ztráty třídní knihy)

„Copak Zlatovláska, ale jmelí. Všimli jste si co se letos urodilo jmelí?“ (Afrika)

„Na čem pracujete, doktore Čechove?“ „Píši dvě sestry.“ „A není to málo, Antone Pavloviči?“ (Jára Cimrman ležící spící)

Fenomén Járy Cimrmana je v Evropě naprosto ojedinělý. Lidé začali označovat místa, která tento český velikán prý poctil svou návštěvou. Na jeho počest staví pomníky, upevňují pamětní desky a některá místa nesou dokonce jeho jméno. Vydejte se s námi po těchto místech a poznejte nezaměnitelnou atmosféru příběhů, které budou již navždy spjaté s Járou Cimrmanem.
Slavnostní křest knihy Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana je naplánován na 18. dubna 2012 od 16 hodin v Paláci knih Luxor (v prostorách kavárny v 1. patře). Kniha bude slavnostně pokřtěna za účasti autora Radka Laudina a hosta Zdeňka Svěráka. A možná dorazí i sám Jára Cimrman!

Anotace
Vydejte se s námi na výlety po stopách Járy Cimrmana a navštivte poutní místa v České republice, kde tento velikán zanechal nějakou stopu.
Možná tudy J. C. pouze projížděl, sehrál představení, přespal, kdo ví… Na každém takovém místě však lidé na jeho počest postavili například pomník, pamětní desku, odlitek, zkrátka chtěli si navždy zachovat vzpomínku. Ke každé události, která se dotýká Járy Cimrmana, se vztahuje příběh, se kterým se seznámíte v tomto »průvodci«. Do knihy byla zařazena nejzajímavější místa, která jsou spojena s J. C., a je doplněná řadou fotografií z těchto památných míst.

148 x 210 mm, brož., 104 stran, cena 249,- Kč

Foto: Nakladatelství Fragment