Petr Gratias – Decibely nad Brnem

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Biografie: Petr Gratias – Decibely nad Brnem. Zásadní kniha pro všechny fanoušky bigbítu předrevolučních let.

DecibelynadBrnem
Bigbít je společenský fenomén. Tuto hudbu se rozhodl zachytit ve svém knižním projektu brněnský hudební publicista Petr Gratias, který připravil knihu Decibely nad Brnem, jenž zachycuje období počátku šedesátých do konce osmdesátých let. Ujal se nevděčného úkolu vybrat třicet nejzásadnějších bigbítových a rockových skupin, které se zapsaly do povědomí brněnských posluchačů, z nichž některé přesáhly význam jihomoravské metropole a staly se známými po tehdejším Československu. Kniha je navíc doplněna profily deseti nejvýznamnějších kytaristů, po kterých zůstala otištěna nápadná stopa. Projekt kromě toho odráží společensko-kulturní prostředí daných třiceti let a obsahuje i názory účastníků, zejména z  umělecké sféry, kteří se stali svědky vývoje citované hudby. Jestliže se zajímáte o vývoj tohoto fenoménu, je kniha určena právě vám.

Decibely nad Brnem
pevná vazba s přebalem, 192 stran + 16 stran přílohy, cena: 398,- Kč
Fotografie: Miloš Gregor, Bohdan Holomíček, Svatopluk Fiala, František Kressa
Vychází také jako e-kniha.

O autorovi:

Petr Gratias se narodil v roce 1955 v Brně a je novinář, hudební publicista a rockový historik. Několik let působil jako hudební redaktor a moderátor na Rádiu Hey, připravil například komponované seriály o Beatles, Pink Floyd, Janis Joplin a Led Zeppelin. Je autorem čtyř beletristických románů a editorem knihy Třicet pět rocků rocku. Společně s Pavlem Váněm napsal knihu V erbu Progres (2014) o brněnské rockové legendě Progres 2.

„Ten rokenrol, soudruzi, to je ideologická diverze Západu vůči lidově demokratickým státům východní Evropy. Když tomu neučiníme přítrž, rozleze se nám to tady jako mor…“
neznámý komunistický funkcionář na veřejné schůzi v Domečku na Starém Brně

Již vyšlo:
Petr Gratias, Pavel Váně
V ERBU PROGRES
Planeta Hieronyma Bosche, Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce, Píseň o jablku… Kdo by tyto songy neznal. Teď si konečně můžete přečíst, jak vznikly a kdo jsou ti, jež stojí za jejich zrodem – Progres 2. Ale nejenom to – mluvíme o době, pro kterou víc než pro jiné platí heslo SEX, DROGY A ROCK’N’ROLL, takže pořádná jízda začíná…
Při příležitosti 45 let existence »českých Pink Floyd« The Progress Organization / Progres 2 vyšla kniha, která komplexně zachycuje historii této hudební legendy.
Vyšlo v dubnu 2014.

Foto: Nakladatelství Jota

FB_post_chalupari