Pět smyslů, dvanáct autorek a třicet jedna povídek

V nakladatelství Jota právě vyšla novinka z ediční řady Beletrie: Všemi smysly. Pět smyslů, dvanáct autorek, třicet jedna povídek. Co se stane, když se na svět kolem sebe podíváte trochu jinak? Když jeden z pěti lidských smyslů převezme vládu nad vaším vnímáním? Ať už proto, že si to výjimečná situace žádá, či proto, že je jeden smyslový receptor citlivěji nastaven než ostatní, anebo třeba proto, že vás k tomu prostě předurčil handicap?


Dvanáct mladých autorek si vzalo tuto výzvu za svou a stvořily soubor rozmanitých povídek, který lze číst na mnoho způsobů. Začnete od začátku, budete postupovat po jednotlivých oddílech a procvičíte si postupně všechny smyslové receptory. Nebo si přečtete text, který vás uchvátí, a pak se vrhnete na další povídky dané autorky napříč sbírkou, protože nebudete chtít opustit svět její imaginace. A nebo úplně jinak. To už je na vás.
Každá z nich je jiná, každá má jiný příběh, který chce vyprávět, a proto i sbírka nabízí pestré čtení. Najdete v ní lásku, bolest, vášeň, absurditu lidské existence i tápání v mezních životních situacích. A to všechno s nadhledem, místy s břitkým humorem, někdy s romantickým nádechem či naopak s explicitním erotickým jiskřením a jindy třeba s mrazivou věcností. Seznamte se s dvanácti autorkami a vnímejte na chvíli svět jejich očima. A ušima. A nosem a…

pevná vazba s přebalem, 272 stran, cena: 298,- Kč

Autorky knihy:
Barbora Baronová je novinářka, dramatička, muzikantka a textařka. V dokumentu Slečny zmapovala prostřednictvím otevřených výpovědí fenomén neprovdaných žen od 20. let 20. století do současnosti. V říjnu 2007 měla premiéru její hra Hořké mandle, která byla uváděna ve Studiu Rubín a v Divadle v Řeznické. Několik jejích básnických textů zhudebnily písničkářky Krystyna Skalická, Beata Bocek nebo Tamara Nathová.

Jana Benešovská si svůj dětský sen o psaní plní už od svých třinácti let. Ačkoli vystudovala pedagogickou fakultu, za katedrou zatím nestála. Pracuje jako publicistka na volné noze a její články si můžete přečíst v časopisech Moje psychologie, Dieta, Žena a život, Style a dalších. Kromě psaní miluje svou rodinu, cestování, knihy, fotografie. A čokoládu.

Blanka Čechová vystudovala právo na PF UK a tvůrčí psaní na University of Oxford. Je absolventkou prestižních scenáristických kurzů, např. The Story Seminar pod vedením Roberta McKee. Jako právnička působila mj. u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a v kosovské misi OBSE. V roce 1999 vydala prvotinu Na rok za školou. V roce 2010 jí vyšla kniha Mým divákům – rozhovor s Ladislavem Smoljakem, v roce 2011 román Totál Balkán a v roce 2012 Příručka jadranské snoubenky. Je autorkou desítek kratších textů a článků, které publikovala na stránkách Jiné psaní nebo Jiné právo, v časopise Reflex či v Lidových novinách. V současné době je na volné noze, bloguje a pracuje na filmovém námětu.

Renata Fíková vystudovala sice Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a pracuje jako advokátka v advokátní kanceláři, ale občas se potřebuje odreagovat psaním. O tom, že jí to jde, svědčí oblíbenost jejího blogu: francova.blog.idnes.cz (stala se blogerkou roku) i knihy Jsem blbá, trapná a nesportovní. Prostě jenom ženská.

Pavla Horáková absolvovala překladatelství a tlumočnictví a serbistiku, překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Iaina Bankse). Autorsky debutovala v roce 2010 detektivkou pro mladé Tajemství Hrobaříků. V roce 2011 následovalo pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí a v roce 2012 trilogii uzavřel román Hrobaříci a Hrobaři. Editorsky se podílela na sbírce současného veršovaného folkloru Kecy v kleci. V současnosti překládá rozhlasové hry a připravuje pravidelné pořady pro Český rozhlas.

Barbora Janečková – ta holka bude redaktorka, říkávala její babička. Měla pravdu, stala se z ní redaktorka. A postupně taky podnikatelka, manželka, matka, úřednice, mluvčí, marketingová specialistka nebo konzultantka. Dnes se živí jako copywriterka. Ráda cestuje a píše o tom na www.zoufalcovyzapisky.blog.cz. V Newyorské knihovně si nedávno koupila placku Future Author a pak napsala povídky do této knihy. Jejím snem je přidat si do seznamu i status »spisovatelka«.

Ilona Laužanská vystudovala bohemistiku a italianistiku na FF UK. Knižně zatím nepublikovala, její texty si však můžete přečíst v časopisech Host, Welles a Pole/Noc či v internetovém magazínu Totem.

Jana Micková vystudovala bohemistiku na FF UK, protože miluje knihy. Dalo by se říct, že je doslova hltá – stejně jako litry dobré kávy. Pracovala v několika redakcích, píše komerční texty a občas zkouší, zda se na domluvenou schůzku dostaví i múzy.

Jana Potužníková svůj život zasvětila psaní. Pracovala v redakci časopisů Žena a život nebo Dieta. Momentálně je na volné noze a její texty můžete číst v mnoha titulech pro ženy. Pro radost a vlastní potěšení si píše povídky.

Veronika Šlechtová se odmala ráda vydává po tvůrčích cestách. Vystudovala kunsthistorii a několik let se zabývala výstavami užitého umění. V současnosti je na volné noze jako autorka textů pro tištěné a elektronické tituly.

Zdeňka Šubrová vystudovala bohemistiku a romanistiku, tématem její literárněvědné tvorby je francouzská literatura 19. století. Publikovala odborné články v časopise Svět literatury a v některých sbornících (např. Contacts and Contrasts: North-South, East-West in Literature, Culture, History). Několikrát vystoupila se čtením svých textů v rámci literárních festivalů ve Francii a Maroku. Ve svých odborných i beletristických textech se zabývá otázkou identity, jinakosti a dialogu kultur.

Iveta Vařečková vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky. Prošla redakcemi časopisů Juicy, Šťastný Jim a portálu Žena-in. V současné době je přes den editorkou v časopisu Dieta a mámou syna Martina a po večerech si čte nebo píše pro radost.

Foto: Nakladatelství Jota