100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla.
Kuchařka Pochoutky z horské chaloupky je volným pokračováním knižního hitu Pochoutky z chaloupky. Těšit se můžete na pochoutky v podobě pomazánek a salátů, slaných koláčů a paštik, řady tradičních polévek, pečených a dušených mas, gulášů, drůbežích specialit, ale také na ovocné a tvarohové dezerty, kynuté koláče a buchty, dorty, několikeré bábovky, božské pěny a domácí nápoje. Je to znovuobjevování původních receptů našich maminek, babiček a prababiček. Některé z pochoutek si zamilovali i porotci kulinářské soutěže Pochoutkový rok pořádané regionálními stanicemi Českého rozhlasu – herečka Naďa Konvalinková spolu s šéfkuchaři Jaroslavem Sapíkem a Romanem Paulusem.
Vychutnejte si sto skvělých chalupářských receptů od nadšeného kuchaře Patrika Rozehnala. Dobrou chuť!
Patrik Rozehnal
Pochoutky z horské chaloupky
Váz., formát 200 x 210 mm, 182 stran, fotografie v textu
Cena: 259,- Kč
„Mluví se o teple rodinného krbu. Až s věkem a odchodem některých členů rodiny si člověk uvědomí, co tím naše babičky a prababičky myslely. Právě ony zatápěly v kachlových kamnech a později ve sporácích, aby mohly postavit na ranní kávu, ohřát vodu do kuchyně i na ranní hygienu, zadělat na horkou polévku a upéct něco dobrého v peci nebo troubě.
S každým přiložením polínka se domovem šířilo nejen vzácné teplo, ale i vůně všech těch dobrot, které jim jakoby náhodou vznikaly pod rukama. S lehkostí se otáčely mezi kuchyní, spíží, sklípkem a horkou plotnou. Vlnily se jim u toho zástěry. Byly to ty nejlaskavější tanečnice, kterým nikdo okázale netleskal, ale každý děkoval, že jsou a co všechno dělají pro rodinu. Stačil láskyplný pohled u stolu, poděkování, když se skládaly talíře, nebo přiložení
vlastních rukou k dílu, když bylo třeba chlapské pomoci.
Vzpomínám, jak jsem sedával pod oknem v kuchyni opřený o pracovní desku a díval se, jak babička zadělává v míse těsto na knedlíky, jak krájí maso na výpečky, jak nakládá vejce do skla, připravuje těsto na koláč nebo nechává zkysnout mléko, aby z něj byl tvaroh. Byly to ty
nejkrásnější chvíle, které si člověk nese v paměti celý život. Pokaždé, když vytahuji z trouby pečené maso nebo buchty, myslí mi prolétne obrázek, jak babička vzala utěrku, která byla po ruce, rychle ji přeložila, chytla s ní ucha pekáče a vyndávala z trouby své pochoutky. Sledoval jsem, jak porcuje pečeni, propichuje knedlíky a krájí je nití, jak na poslední chvíli vhodí oříšek másla do omáčky, aby se leskla, a pak vše s láskou servíruje na talíř. A pokaždé ještě přemýšlela, jestli toho není málo, a šoupla mi ještě další kousek.
Dnes už vím, že teplo rodinného krbu se nešíří od kamen ze světnice, ale z kuchyně, kde začíná a končí den. Kde je cítit láska, pohoda a klid. Tuhle rodinnou pravdu od babičky převzala maminka a dnes si na tom zakládám sám. Je to generační pouto, které drží rodinu, vytváří tradice a nechává k nim přilnout i její nejmladší členy. A tak ráno, když ještě za ticha připravuji na chalupě snídani pro ostatní, škrtám sirkami v kamnech, aby chytly šišky a od
nich polínka, myslím na babičku, na svou rodinu a na to, co si další generace z toho všeho vezmou od nás.
A tak vařte podle rodinných receptů, zkoušejte jídla ze starých kuchařek a těšte se ze spokojených strávníků. Naše babičky a prababičky by z toho měly radost, usmívaly by se. Protože ta práce s udržováním tepla rodinného krbu měla a má smysl.“
Patrik Rozehnal
Ukázka z knihy:
Obalované palačinky s masovou směsí
Na pečení:
200 g vepřového plecka
200 g vepřového bůčku bez kosti
1 lžička drceného kmínu
1 lžička soli
1/2 lžičky pepře
2 cibule
1 lžička mleté sladké papriky
4 stroužky česneku
100 ml vody
Na náplň:
1 velká cibule
150 g uzené slaniny
2 lžíce oleje
2 velké lžíce sladké chilli omáčky
1/2 lžičky mletého pepře
1/2 lžičky soli
2 lžíce plnotučné hořčice
Na palačinky:
5 vajec
250 ml mléka
150 g hladké mouky
špetka soli
Na smažení:
4 lžíce hladké mouky
3 vejce
3 hrsti strouhanky
olej na smažení
- Vepřové plecko a bůček nakrájíme na velké kostky. Maso přendáme do pekáče. Přidáme najemno nasekané stroužky česneku, drcený kmín a maso promneme. Pak směs osolíme, opepříme a zaprášíme mletou paprikou. Přidáme nahrubo nakrájenou cibuli a podlijeme trochou vody.
- Pečeme přiklopené při teplotě 180 °C za občasného podlévání a přelévání masa výpekem asi 2,5 hodiny doměkka.
- Po upečení necháme maso v pekáčku lehce zchladnout. Pak ho překrájíme na menší kousky a třetinu masa si dáme stranou. Větší část masa s veškerým výpekem přesuneme do robota
se sekacími noži, přidáme plnotučnou hořčici, sladkou chilli omáčku a vše rozmixujeme na hladkou kaši.
- Na pánvi si na oleji orestujeme slaninu nakrájenou na kostičky dozlatova. Pak přidáme cibuli nakrájenou nadrobno a restujeme společně, až je cibule zlatavá.
- V míse smícháme rozmixovanou masovou směs s orestovanou slaninou a cibulí. Dobře promícháme, dochutíme solí a pepřem. Nakonec vmícháme zbytek pečeného masa pokrájený na malé kousky.
- Připravíme si těsto na palačinky. V míse promícháme mouku s vejci a částí mléka na hladkou kašičku, pak dolijeme zbytek mléka, osolíme a prošleháme, aby vzniklo řídké těstíčko. Necháme odpočinout 30 minut, aby začal pracovat lepek.
- Následně si rozpálíme pánev nejlépe s nepřilnavým dnem. V okamžiku, kdy je už skoro rozpálená, vytřeme ji olejem a necháme pořádně rozpálit. Teprve potom nalijeme naběračkou do pánve první dávku těsta a rozlijeme ho krouživým pohybem do stran, abychom získali tenkou palačinku. Když budeme mít už na začátku opravdu hodně rozpálenou pánev, tak se nám palačinka nepotrhá. Palačinky smažíme z obou stran – když
začnou kraje schnout a těsto už i ve středu ztratí vlhkost, je čas palačinku otočit. Z druhé strany už se smaží rychleji. Na další smažení zmírníme o stupeň plamen.
- Hotové palačinky potřeme vydatně masovou směsí. Budeme vytvářet opravdu bohatě plněné válečky. Rolujeme do tzv. doutníků. Tedy přehneme okraje palačinky do středu
zleva i zprava. Uprostřed se protilehlé okraje budou jen dotýkat. Pak začneme od sebe rolovat k opačnému konci.
- Zabalené palačinky obalíme nejdříve v hladké mouce, potom v rozšlehaných vejcích, a nakonec ve strouhance. Smažíme v rozpáleném oleji dozlatova.
Foto: Radioservis