Patrik Hartl – Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Patrik Hartl je úspěšný, známý český spisovatel. Na podzim 2016, kdy mu vyšla nová kniha Okamžiky štěstí, jsem o něm slyšela velmi často. Ať to byly reklamy nebo na FB a nebo v diskusích o knížkách. Převážně byl chválen a jeho knížky byly dále doporučovány. Já od něj zatím nic nečetla. Když mi nakladatelství Martinus nabídlo, ať si vyberu knihu k recenzi, požádala jsem o jedno jakou knihu p.Hartla a byla mi zaslána tato. Tímto moc děkuji nakladatelství Martinus za recenzní výtisk, který se mi moc líbil.

prvok sampon

Ano, už rozumím, proč jsou knihy tohoto autora tak oblíbené. Píše velmi čtivě a jeho děj se odehrává v českém současném prostředí, které je čtenářům blízké. K tomu dokáže dobře vystihnout postavy a rozehrát děj na více stranách s následným propojením. Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne jako jednohubku. Styl knihy vedle čtivosti nepostrádá lehký vtip a nadhled. To vše dohromady dává skvělou knihu pro chvíle odpočinku.

V knize vystupují čtyři hlavní postavy, po kterých je pojmenována kniha. Jsou to spolužáci z gymnázia a mají sraz po dvaceti letech. Na srazu se dostaví tak trochu nesví a zklamání z života, který vedou. Je to krize středního věku nebo pouhá nespokojenost? Prvok dostal výpověď v práci a má strach to říct manželce, protože je počtvrté těhotná a nechce ji rozrušovat. Šampón je známý režisér, který točí brakový seriál. Chce víc, touží po ocenění. Tečka se vrátil z mise v Afganistánu a cítí se osamělý. Kromě maminky, která je na něm závislá, nikoho nemá. Karel je úspěšný podnikatel. Uvědomuje si, že dělá práci, která ho nebaví. Dokážou tito čtyři přátele zabojovat a změnit svůj život ke své spokojenosti? Pomůžou jim k tomu bláznivé úkoly, které mají všichni splnit?

Zaujala mě hlavní myšlenka, kdy se hrdinové zamýšlejí nad tím, jak se po celý den přetvařují a lžou. Co by se stalo, kdyby jeden den byli upřímní. Je fakt, že taky někdy mlžím, protože většinou kdybych byla upřímná, tak bych tomu dotyčnému ublížila. Např. něco vyrobí a mě se to nelíbí, ale jemu ano. Proč bych mu měla kazit radost, pokud ta věc bude sloužit jemu? Jsou lži pro mě a jsou lži pro druhé. Zní to divně, když si myslím, že tou lží pro druhé neškodím a tím pádem to nevadí? Nevím, je to možná na větší úvahu. To nic nemění na tom, zkusit říkat jeden den pravdu, jako hlavní postavy. Jak to dopadlo a jak bychom dopadli my? Je to jednoduché, přečtěte si knihu a zkuste to.

 

Knihu si můžete zakoupit zde:

http://www.martinus.cz/?uItem=124035

 

Foto: Nakladatelství BOURDON / www.martinus.cz