Otfried Preussler – Oslík a vánoční andělíček

Mám pro vás dva tipy na krásné vánoční pohádky pro malé děti od nakladatelství portál. Upřímně tuto jsem si vybrala jako první, protože má nádherné ilustrace. I mě baví si ji prohlížet a nacházet nové detaily jako např. myšky spící s čepicí v peřinách nebo slepice se šálou. Dovedu si představit, že děti budou nadšené a budou chtít popisovat, co se děje na obrázku.

Příběh vypráví o malém oslíkovi, který se jednoho rána probudí a jeho maminka není u něho ve stáji. Objeví se ale andělíček, který řekne oslíkovi, že jeho maminka je v betlémské stáji u jesliček a zahřívá svým dechem Jezulátko. Andělíček se nabídne, že oslíka k mamince dovede, protože to není daleko. Cestou potkají spoustu lidí, kteří chtějí jít s nimi. A tak nakonec jdou děti, obě maminky, babička, pekař s pekařkou a pekaříkem, ovčák se stádem a se psy, párkařka a pan strážmistr Funidlo, lesní zvířatka i jezevčík s panem nadlesním Flintičkou. Všichni byli okouzleni andělskými zpěvy, poklekli a nechali si od Jezulátka požehnat. Oslík se všemu divil, ale andělíček mu sdělil, že Betlémský zázrak nastává znovu o každém Štědrém večeru. A tak byl oslík šťastný, že našel maminku, která zahřívala Jezulátko.

Samotné vyprávění je kouzelně vánoční a je moc hezké. Je to poselství přiblížené malým dětem od 4 let. Vánoce mají dar lidi sbližovat a tu je to názorně ukázano, jak se každý přidával na cestu k Jezulátku a společně šli lidé i zvířata. Jak všichni s pokorou poklekli před jesličkami a přijali požehnání.

Já bych řekla, že ta pokora v dnešní době velmi chybí, a tak doufám, že s přicházejícími vánocemi si to někteří lidé uvědomí. Určitě, pokud máte děti, si čtěte vánoční pohádky a poslouchejte. Děti mají krásný dar vidět věci, tak jak jsou a upřímně to sdělují. Takže naslouchejte svým dětem. A čtěte spolu.

 

Hodnocení: 90%

 

Více infa: https://obchod.portal.cz/detska-literatura/oslik-a-vanocni-andelicek/

 

Foto: Nakladatelství Portál