Odhalte Tajnosti Paříže

Jaký byl Victor Hugo bytový designér? Kam večer chodívala Coco Chanel? Kde můžete navštívit byt Borise Viana? Půvabná kniha Tajnosti Paříže vypráví o málo známých zákoutích Města na Seině.

titul_tajnosti_parize
Mezi ikonickými památkami a davy turistů se ukrývá jiná Paříž. Zákoutí, kde se dosud vznáší legendární číslované parfémy madame Gabrielle, kde Vian překotně píše Pěnu dní a kde Victor Hugo vášnivě slídí po vetešnictvích. Kniha Tajnosti Paříže novinářky Katii Chapoutierové je nejen cestovatelským, ale i kulturním dobrodružstvím. Vydává Garamond.
Nejslavnější francouzský spisovatel Victor Hugo byl nadšeným sběratelem starožitností i nejrůznější veteše. Z prapodivné sbírky nábytku a doplňků pak vytvořil romantický budoár pro svou milenku. Nejen do intimního salónku dobového bytového designéra a literáta nás zavede originální průvodce Tajnosti Paříže.
Zpravodajka kanadského rádia ve Francii a redaktorka francouzských kulturních pořadů Katia Chapoutierová mohla díky své práci proniknout
na polozapomenutá, utajená a neobyčejná místa. Z béžové pohovky si společně s módní ikonou Coco Chanel prohlédneme její sbírku lvů, byt prozaika a hudebního skladatele Boriase Viana navštívíme přesně v okamžiku jeho smrti, ve čtvrti umělců budeme pátrat po ztracených dílech Marca Chagalla. Přes muzea i nákupní galerie se vypravíme na prohlídku prvního sídla dnes legendární značky Guerlain. Objevíme čínskou pagodu a navštívíme operu i striptýz.
Magickou a nevšední mapu Paříže autorka vykresluje odlehčeným
a čtivým novinářským jazykem, dovedně mísí popisy míst s obrazy ze života jednotlivých osobností. Díky uspořádání textu můžeme Tajnosti Paříže číst jako bedekr po pařížských i kulturních dějinách. Beletristický talent Katii Chapoutierové ho však povyšuje na literární zážitek.
Nakladatelství Garamond původní titul rozšířilo o sadu černobílých fotografií popisovaných míst.
První vydání v českém jazyce Z francouzského originálu Les vies secrètes de Paris (2014) přeložila Veronika Matiášková
Počet stran 254, cena: 268,- Kč

O autorce:
Katia Chapoutierová se narodila v roce 1973 a je pařížskou zpravodajkou Radia Canada. Věnuje se dokumentární a filmové tvorbě a je novinářkou ve francouzské verzi časopisu Elle. V roce 2005 byla členkou jury na filmovém festivalu v Cannes.

Boris Vian a Ursula Kubler v bytě v Cité Veéon, Paříž 1956

Ukázka:
Na střeše Paříže. Byt Borise Viana
18. obvod
Nad střechami Paříže zůstal byt Borise Viana ve stavu, v jakém byl v okamžiku jeho smrti v roce 1959. Není to muzeum ani mauzoleum,
ale živé místo, které zve každého dál, přesně tak, jak to měl ve zvyku tento spisovatel. I na dopisní schránce pořád ještě zůstává jeho jméno.
Vcházet do některé zastrčené pařížské uličky je pokaždé napínavým dobrodružstvím. La cité Veron vede zadem okolo Moulin Rouge. Vzadu napravo vrata, dvůr, vchod, dvě patra a jste tam… na dveřích je napsáno: „Ředitelství tohoto bytu informuje neznámé génie, že nemohou být pro nedostatek místa přijati. Boris Vian.“ Vtípek od domácí paní Nicole, která žije v bytě Borise Viana už třicet let.
Když Nicole otevře dveře, jako by vysvitl uprostřed zimy paprsek slunce
a okamžitě zahřál u srdce. Je jí kolem padesáti, má rusé vlasy, upřímný úsměv
a je plná nadšení. Když uvádí hosty do bytu, vždy říká: „Jsme u Ursuly a Borise Vianových,“ a mírně přitom zdůrazňuje jméno dámy. A právem, protože Boris tu strávil šest roků života, kdežto Ursula tu bydlela přes padesát let.
Tento byt je dějištěm příběhu páru, jenž se nerozloučil ani po smrti. Protože bez Ursuly by Boris nebyl v čítankách. Když Vivian v roce 1959 umíral, měl už jakýs takýs úspěch jako zpěvák a textař, ale jeho spisovatelská dráha byla úplné fiasko: sedm z jeho knih vyšlo za všeobecné lhostejnosti a zbývala jedna nevydaná. O půl století později už patřil Boris Vian díky Ursulině úsilí k deseti nejčtenějším klasickým francouzským autorům. Překládá se do čtyřiceti jazyků. Zásluhou Michela Gondryho bylo jeho dílo zvěčněno i ve filmu.
Mezitím Ursula, poháněná láskou, vytrvale pracovala na tom,
aby seznámila svět s Borisovým dílem. Byt, který byl hnízdečkem jejich lásky, nikdy neopustila a vydobyla odtud geniálnímu spisovateli zaslouženou reputaci
a nesmrtelnost. Dnes již Ursula nežije a strážkyní Vianova odkazu a radosti
ze života se stala Nicole. Než se o ní ale dozvíme něco více, podívejme se nejdřív na toto neporušené a kouzelné místo…

Katia Chapoutierovár: Tajnosti Paříže (oficiální anotace nakladatelství)
Myslíte si, že znáte Paříž jako své boty? Katia Chapoutierová vás rychle vyvede
z omylu. V její knize o málo známých památkách a zákoutích Paříže se například dozvíte, kde se nachází pařížský kousek Bollywoodu. Můžete s ní navštívit tajnou smírčí kapli věnovanou Ludvíku XVI. či byty Borise Viana a Coco Chanel.
Na procházce s Katiou také potkáte muzeum kuriozit, čínskou pagodu nebo model železniční sítě celé Francie nacházející se pod nádražím Gare de l’Est. Nahlédnete do tajemství tak výjimečných míst, jako jsou skryté depozitáře
v Muséé d’Orsay nebo muzeum Augusta Rodina.

Foto: Nakladatelství Garamond