O lásce a Nizozemí

Lednové vydání literárního kabaretu EKG v Divadle Archa dostane mezinárodní podobu. Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš představí Nizozemsko a Flandry jako země skvělé literatury.


„Setkání s nizozemskými spisovateli jsme pojali jako exklusivní vydání literárního kabaretu EKG“, říká ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský budou po dva večery ve velkém sále Archy hostit nizozemské a české autory. Peter Buwalda přečte se své prvotiny Bonita Avenue, která se stala hitem nejen v Holandsku, ale postupně dobývá literární svět. Esther Gerritsen, která píše stejně ostře jako zábavně, uvede novou knihu Žízeň. Barbara Stok představí svou komiksovou verzi posledních let života Vincenta van Gogha.
Každý večer bude jiný. Protože Nizozemí jazykově, kulturně a historicky přesahuje hranice dnešního Nizozemského království, představí EKG také autory vlámské.
Program bude doplněn dílnami a divadelním představením. Pieter De Buysser se do Archy vrací nejen jako divadelník, ale také jako autor románu De Keisnijders (Řezání kamene), který bude brzy přeložen do češtiny. Dvoudenní literární festival pořádá Archa spolu s Nizozemskou nadací pro literaturu za podpory Velvyslanectví Nizozemského království.
EKG – O lásce a Nizozemí volně navazuje na přehlídku Café Amsterdam, která proběhla v Arše roce 2007. České publikum mělo tehdy možnost osobně se setkat s hvězdami nizozemské literární scény, jako jsou Remco Campert, Frank Westerman, Cees Nooteboom, Arnon Grunberg, Magriet de Moor a další.
EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu a vědomě přehlíží hranice mezi žánry a generacemi. Protagonisté udržují pořad na pomezí literárního čtení, hudebního večera a divadelního kabaretu, každé představení je premiérou i derniérou zároveň. Důležitou roli hraje improvizace, komunikace s publikem a autorský přednes obvykle zcela nových textů současných (nejen) českých spisovatelů.

EKG – O lásce a Nizozemí
14. a 15. ledna, Divadlo Archa
Program
14. 1. / 18.00

Pieter De Buysser a Hans Op de Beeck – Book Burning (Pálení knih)
Výjimečné představení uvádíme v rámci nizozemských večerů EKG. Spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck vytvořili poetické představení se silným politickým obsahem. Kabinet kuriozit ve světě zahlceném informacemi. Co mohou WikiLeaks a Edward Snowden udělat pro poezii? Uváděno anglicky s českými titulky.

14. 1. / 20.00
EKG – O Lásce a Nizozemí I

Literární kardiogram Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše. Hosté: Jan Amos Komenský, výtvarnice Zdeňka Morávková, spisovatelka Markéta Pilátová, současní nizozemští a vlámští spisovatelé Pieter De Buysser, Esther Gerritsen, Auke Hulst a zpěvačka, hudebnice a výtvarnice Sonja van Hamel band. Součástí koncertu budou projekce jejích kreslených animací.

15. 1. / 16.00–17.30
Kees Mercks: Překladatelské štěstí

Na přednášce, na kterou jsou zváni zejména studenti nizozemštiny, se Kees Mercks bude věnovat dílům různých spisovatelů jako Komenský, Němcová, Hrabal nebo Weil. Pohovoří o tom, jaké výzvy s sebou přináší překlad těchto literárních velikánů. Výzva spočívá hlavně ve skutečnosti, že v očích Keese Merckse není překlad nikdy opravdu hotový, protože přeložený text se může originálu sice velmi blížit, nikdy se s ním ale nebude úplně krýt. Je to neřešitelný problém, ale vyvažuje jej požitek z nalézání správných slov, vhodného tónu, dokonalé slovní hříčky. Vstup zdarma. Uváděno v češtině.

čt 15. 1. / 20.00
EKG – O Lásce a Nizozemí II

Literární kardiogram Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše. Hosté: malíř Vincent Willem van Gogh, výtvarnice Zdeňka Morávková, spisovatel Jáchym Topol a současní holandští spisovatelé Peter Buwalda, Barbara Stok a Annelies Verbeke. Hraje Sonja van Hamel band.

Informace o autorech, kteří vystoupí v Divadle Archa 14.–15. ledna 2015

Peter Buwalda
Spisovatel Peter Buwalda (nar. 1971) dříve působil jako novinář, redaktor a zakladatel literárně hudebního časopisu Wah-Wah. Bonita Avenue (Euromedia Odeon, 2014) je jeho debutem. Román vyšel roku 2010 a záhy získal přízeň kritiky, byl nominován na dvanáct literárních cen. Dva roky byl román na špičce žebříčku nejprodávanějších knih a byl přeložen do sedmi jazyků. V románu Bonita Avenue vypráví Peter Buwalda příběh pádu skvělého profesora a politika, který bojuje se svým synem se zločineckou minulostí, se svou nevlastní dcerou a jejím přítelem. Román se čte jako thriller, ale se svými pěti sty stranami brilatního a průzračně čistého slohu představuje také portrét doby, kaleidoskop střetu generací.

Esther Gerritsen
Od svého debutu Bevoorrecht bewustzijn, (Privilegované vědomí) z roku 2000 se Esther Gerritsen (nar. 1972) řadí k nejlepším mladým autorům Nizozemska. Její díla De kleine miezerige god (2008, Ubohý malý bůh) a Superduif (2010, Superholub) byla nominována na literární ceny. Román Dorst (Žízeň, Argo, 2014) byl v užším výběru čtyř ocenění.
Roku 2014 získala Esther Gerritsen za celé své dílo cenu Franse Kellendonka. Gerritsen vyniká schopností psát rychlé, vtipné dialogy, kterými zachycuje absenci porozumění mezi lidmi, jejich manipulativní jednání motivované snahou vyhnout se řešení skutečných problémů. Její román Žízeň je drásajícím příběhem o neschopnosti milovat a prožívat vztahy s ostatními lidmi. Román je plný skvělého suchého humoru.

Annelies Verbeke
Annelies Verbeke (nar. 1976) se proslavila svým prvním románem z roku 2003 s názvem Slaap! (Spi!, Kniha Zlín, 2010). Holandského vydání knihy se prodalo více než 70 000 výtisků a román vyšel v osmnácti zemích. Druhý autorčin román, Reus (2006, Obr), a její sbírka povídek Groener gras (2007, Tráva zelenější) si získaly pozornost díky svému neobvyklému realismu a lehce bizarnímu až absurdnímu humoru. Annelies Verbeke píše také fejetony, filmové scénáře a divadelní hry. Románem Vissen redden (2009, Spaste ryby, Kniha Zlín, 2013), který se stal novým vrcholem její kariéry, autorka posílila své postavení mezi nejlepšími své generace. „Mé příběhy jsou obvykle o outsiderech“ říká Verbeke, „podle mě je totiž takový outsider blíž podstatě života a je proto zajímavé sledovat jeho cestu k hledání vlastní pravdy. Chci čtenáře dojmout, rozesmát, přimět je, aby soucítili v naději, že je to, byť jen na okamžik, semkne.“

Barbara Stok
Barbara Stok (nar. 1970) se proslavila svými komiksovými příběhy, v nichž sama vystupuje v hlavní roli. Na základě svých zážitků a postřehů načrtává suše komický a dojemný obraz vnímavé dívky v současné společnosti. Její kniha Je geld of je leven (2003, Peníze nebo život) byla jedním z prvních grafických románů v Nizozemsku. Několik let měla autorka svůj vlastní punkrockový rozhlasový pořad. Hraje na bicí v popovém duu De Straaljagers (The Jets).
Její komiks Vincent (Mladá Fronta, 2014) vznikl na zakázku Muzea Vincenta Van Gogha a vyšel roku 2013. Příběh provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie.

Auke Hulst
Auke Hulst (nar. 1975) získal popularitu svou čtvrtou knihou, kritiky oceňovaným autobiografickým příběhem Kinderen van het ruige land (2012, Děti divočiny), jenž byl nominován na literární cenu BNG Literature Prize, získal cenu Cutting Edge Award a také ocenění za nejlepší knihu z Groningenu. V lednu 2015 vyjde autorův náročný román Slaap zacht, Johnny Idaho (Spi tvrdě, Johnny Idaho), ponurá vize věnovaná aktuálním tématům jako ekonomický apartheid, sledování a identita, rovněž rozvíjí témata odplaty, lásky a smrti.
Jako literární kritik, novinář a esejista píše Hulst pro nizozemská a belgická periodika, zvláště pro NRC Handelsblad. Jeho práce byly přirovnávány k dílu Haruki Murakamiho (v roce 2013 s ním Hulst dělal rozhovor), Davida Mitchella a Jacka Kerouaca, jejichž vlivy mísí a tím dává vznik vlastnímu jedinečnému hlasu. Ve volném čase je frontmanem skupiny De Meisjes (Holky).

Pieter de Buysser
Pieter de Buysser (nar. 1972) se narodil v obci Kapellen poblíž Antwerp. Psát začal velmi brzy. Studoval filosofii v Antwerpách (UFSIA) a v Paříži. Jeho první román De Keisnijders (Řezání kamene) vydalo v září 2012 nakladatelství De Geus. De Buysser byl nominován na cenu pro dramatiky píšící v nizozemštině Taalunie Playwriting Prize a také Cenu vlámské kultury za scénická umění. De Buysser obdržel cenu Émile Zoly, ocenění Dwarse Denkera a také cenu Kleine Marie Hartman Pen. Jeho díla jsou vydávána a uváděna v angličtině, nizozemštině, francouzštině, polštině a italštině. V každém ze svých vyjadřovacích prostředků – ve filmu, v próze, dramatu, eseji, politických projevech a akcích, hledá De Buysser novou cestu, jak se navrátit k velkým příběhům a utopiím.

Sonja van Hamel
Hudebnice, textařka, ilustrátorka a grafická designérka, jejíž hravý výrazový styl má řadu podob.
Součástí jejích hudebních vystoupení jsou živé projekce vlastních kreslených animací.
Společně se Sonjou van Hamel vystoupí Ken Stringfellow, Diets Dijkstra, Annie Tangberg a Mark van den Driest.

Návštěva nizozemských autorů v Praze se uskuteční ve dnech 14. a 15. ledna. Dvoudenní literární festival pořádá Divadlo Archa spolu s Nizozemskou nadací pro literaturu za podpory Velvyslanectví Nizozemského království. Mezi pozvanými autory jsou dvě autorky Mladé fronty, Barbara Stok autorka lednové knižní novinky, komiksu s názvem Vincent a Francine Oomen autorka dětských knih – série – Tajemství Leny Notýskové a Lena Notýsková.

O autorkách:
Barbara Stok (nar. 1970) se proslavila svými komiksovými příběhy, v nichž sama vystupuje v hlavní roli. Na základě svých zážitků a postřehů načrtává suše komický a dojemný obraz vnímavé dívky v současné společnosti. Její kniha Je geld of je leven (2003, Peníze nebo život) byla jedním z prvních grafických románů v Nizozemsku. Několik let měla autorka svůj vlastní punkrockový rozhlasový pořad. Hraje na bicí v popovém duu De Straaljagers(The Jets).
Její komiks Vincent (Mladá fronta, 2014) vznikl na zakázku Muzea Vincenta Van Gogha a vyšel roku 2013. Příběh provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie.

Francine Oomen (nar.1960) patří mezi nejpopulárnější nizozemské spisovatelky. Je autorkou řady dětských knih pro všechny věkové kategorie, její knihy se točí především kolem tématu dospívání a opakovaně získaly čtenářskou cenu dětí v Nizozemsku, dočkaly se též filmového zpracování. Její tituly byly přeloženy kromě češtiny (Mladá fronta, Albatros) také do maďarštiny, němčiny, švédštiny či korejštiny. Francine Oomen v Praze představí svou knižní sérii o Leně Notýskové, kterou také ilustrovala. Autorka se nebojí ve svých knihách pro děti otevřít i nelehká témata – jako je například rozvod rodičů či homosexuální orientace.

Barbara Stok – Vincent
Složitý život Vincenta van Gogha je stále zdrojem inspirace pro mnoho lidí. V tomto grafickém románu, který napsala a nakreslila nizozemská umělkyně Barbara Stok, prožívá čtenář s malířem krátké, ale intenzivní životní období, kdy se vydal na jih Francie.
Vincent sní o tom, že by v městě Arles založil pro sebe a své malířské přátele dům umělců. Ovšem musí se při tom potýkat s rozvíjející se duševní chorobou, která pak kulminovala notoricky známým incidentem, kdy si uřízl část ucha a musel být umístěn v psychiatrické léčebně. Naštěstí při něm po celou dobu stojí jeho bratr Theo, který mu poskytuje stálou, nejen finanční podporu.
Vincent van Gogh byl zcela zaujatý svým uměním. Jeho názory na úspěch, nezdar či jak prožít smysluplný život jsou v kontrastu s naším současným světem, kde vládne individualismus a touha po penězích.
Nizozemské autorce Barbaře Stok se komiksovým způsobem podařilo život slavného malíře z 19. století podat tak, aby jej přiblížila současnému čtenáři.
Cena: 249 Kč | brožovaná | 144 stran | 170 x 240 mm

Francine Oomenová – Lena Notýsková
O nekonečných seznamech jedné dívky a o tom, že rozhodování bývá občas těžké i pro dospělé
Lena je jedenáctiletá holka z Amsterdamu, která má občas problémy s rozhodováním. Pomáhá jí při něm notýsek, do kterého si všechno zapisuje, a tím si rovná myšlenky. Nejčastěji vytváří různé vtipné seznamy. Co si obléct ráno na sebe, jak si přestat kousat nehty, kdo ze spolužáků je nejotravnější.
Jenže Lenčin život nepřináší jen takové jednoduché volby. Bezpečné rodinné zázemí se radikálně změní, kdyžse začne rozpadat vztah rodičů.Najednou je potřeba řešit závažnější věci, než co bude k večeři a jak si učesat vlasy. Lena navíc zjistí, že s rozhodováním nemá problémy jen ona. Někdy totiž ani dospělí nevědí, jak se správně rozhodnout.
O nekonečných seznamech jedné dívky a o tom, že rozhodování bývá občas těžké i pro dospělé.
Přeložila Jana Broekman-Minářová
Pro děti od 10 let
Cena: 199 Kč | vázaná bez přebalu | 168 stran | 130 x 200 mm

Francine Oomenová – Tajemství Leny Notýskové
Lena je jedenáctiletá holka z Amsterdamu, která má občas problémy s rozhodováním. Pomáhá jí při něm notýsek, do kterého si všechno zapisuje, a tím si rovná myšlenky. Nejčastěji vytváří různé vtipné seznamy. Co si obléct ráno na sebe, jak si přestat kousat nehty, kdo ze spolužáků je nejotravnější.
Jenže Lenčin život nepřináší jen takové jednoduché volby. Bezpečné rodinné zázemí se radikálně změní, kdyžse začne rozpadat vztah rodičů.Najednou je potřeba řešit závažnější věci, než co bude k večeři a jak si učesat vlasy. Lena navíc zjistí, že s rozhodováním nemá problémy jen ona. Někdy totiž ani dospělí nevědí, jak se správně rozhodnout.
O nekonečných seznamech jedné dívky a o tom, že rozhodování bývá občas těžké i pro dospělé
Přeložila Jana Broekman-Minářová
Cena: 219 Kč | vázaná bez přebalu | 192 stran | 130 x 200 mm

Foto: Mladá fronta