K výročí okupace Československa »spřátelenými armádami« vychází kniha amerického novináře Davida Sattera, předního odborníka na Rusko a bývalý Sovětský svaz nazvaná Čím méně víte, tím lépe spíte. Levicovým bloudům ze západní Evropy trvalo mezi světovými válkami velmi dlouho, než prohlédli, že Stalinův režim opravdu není rajskou zahradou. A stejné to bylo po druhé světové válce u všech naivních komunistů ze střední a východní Evropy, kteří vnímali Stalina jako osvoboditele, nikoliv jako uchvatitele. Tomu, aby se něco podobného neopakovalo i v případě Putina, se snaží předejít kniha Čím méně víte, tím lépe spíte.
Ta totiž ukazuje, že po pádu sovětského impéria se žádná demokracie v ruském podání neodehrávala a že Jelcinovu mocenskou kliku, když se dostala do problémů, pokrylo právě zvolení Putina prezidentem, který ihned zamezil jakémukoliv prošetřování podivných dějů při převodu obřího státního majetku do soukromých rukou.
Od té doby Putin drží Rusko pod kontrolou. Když někdo překáží, je odstraněn. A když Putin dostane chuť na Krym, prostě ho obsadí… Ne, Rusko a demokracie, to se opravdu nerýmuje, daleko spíše Rusko a permanentní občanská válka. Je dobré si to připomenout právě dnes – při 49. výročí okupace Československa »spřátelenými armádami«.
Při čtení knihy Davida Sattera se zdá opravdu neuvěřitelné, že někdo z českých politiků chce orientovat naši zemi ruským směrem či že si dokonce jezdí do Moskvy pro medaile. Nejvíce ale vyděsí to, že v Čím méně víte, tím lépe spíte je odhalováno, jak nedůsledně byla přeměna komunistického režimu v »demokracii« provedena, jak záměrně nedbale, šlo totiž pouze o převod až třetiny státního majetku do rukou pouhé stovky vyvolených.
Českého čtenáře tak musí napadnout, jestli se něco obdobného nestalo i u nás. Vždyť je tu taky jen pár vyvolených miliardářů a komunističtí poslanci od listopadu 1989 dál v klidu a pohodě šoupají zadnicemi o poslanecké lavice. Jistě, dnes už nejde o žádné ideologie, pouze o moc a ovládání majetku. Takže člověka nad knihou Davida Sattera musí rovněž napadnout, zda ona záměrná ruská nedbalost neměla za následek i to, že v bývalých sovětských satelitech zůstala funkční síť agentů tehdejší KGB…
Zkrátka čím déle tuto knihu čtete, tím více víte či aspoň tušíte – a pochopitelně tím hůře pak i spíte.
Anotace:
Americký publicista David Satter, který v Sovětském svazu a později v Rusku působil dlouhá léta jako novinář, dokud z něj nebyl v roce 2013 vypovězen, předkládá pohled na historii postsovětského, postkomunistického Ruska na cestě k teroru a diktatuře za prezidentů Jelcina a Putina. Jako důvěrný znalec prostředí, souvislostí a lidí ukazuje, jak se nakročení směrem k liberální demokracii zastavilo a přetavilo do podoby pseudomoderní autokracie v čele s novým vladařem, který pochází z prostředí všemocných tajných služeb. Vykresluje klíčové události a hluboké změny ve společnosti od divoké privatizace přes bombové útoky na obytné domy v Moskvě, Volgodonsku a Bujnaksku, dvě čečenské války až po teroristické útoky v divadle Na Dubrovce či škole v Beslanu. Dokládá společenský a hospodářský marasmus v zemi, kde je cena lidského života velmi nízká, pokud není součástí bezzásadového oligarchicko-kriminálního prostředí, jež stát reprezentuje.
Z anglického originálu The Less You Know, the Better You Sleep. Russia’s Road to Terror and Dictatorship under Yeltsin and Putin, vydaného nakladatelstvím Yale University Press v New Havenu a Londýně roku 2016, přeložil Jan Petříček
Doslov Michael Romancov
Odpovědný redaktor Luděk Čermák
Počet stran: 240
Cena: 277,- Kč
V českém jazyce vydání první
O autorovi:
David Satter se narodil v roce 1947 a je americký novinář a přední odborník na Rusko a bývalý Sovětský svaz. Vystudoval Chicagskou univerzitu a Oxford, kde získal titul z politické filozofie. V roce 1976 se stal moskevským korespondentem pro London Financial Times, později pro Wall Street Journal. V roce 1990 byl jmenován členem Foreign Policy Research Institute, později se stal spolupracovníkem dalších významných organizací, jako je například Hooverův institut. Učí moderní ruskou historii na Univerzitě Johnse Hopkinse. Je autorem několika knih o Rusku: Age of Delirium. The Decline and Fall of the Soviet Union (Věk blouznění. Úpadek a pád Sovětského svazu, 2001), Tma na úsvitu. Nástup ruského zločinného státu (2003, česky 2008) a It Was a Long Time Ago and It Never Happened Anyway. Russia and the Communist Past (Už je to dlouho, a stejně se to nikdy nestalo. Rusko a komunistická minulost, 2011). Na základě jeho první knihy byl natočen dokumentární film. Satter stále přispívá do předních amerických novin, vystupuje v rozhlase i v televizi po celém světě a často je zván na jednání výborů Kongresu, aby hovořil o ruských záležitostech.
O knize napsali:
Stačí jen pár stránek Satterovy skutečně děsivé knihy, abyste si uvědomili, že její titul je naprosto přesný. Bohužel většina lidí si není vědoma, jak nebezpečné je současné Rusko pro světové společenství.
Joseph C. Goulden, The Washington Times
Putinova diktatura byla umožněna těmi, kdo ignorovali poučení z historie a varování lidí, jako je David Satter. Měl pravdu, když už v začátcích Putinova policejního státu hovořil o úpadku ruské demokracie. Málokdo může s takovou autoritou a přesvědčením hovořit o vítězstvích a katastrofách současného Ruska.
Garry Kasparov, předseda Nadace pro lidská práva a bývalý mistr světa v šachu
Satter jasně, systematicky a podrobně líčí, jak prodejnost a chamtivost během přechodu ke kapitalismu podlomily základy ruského státu. Pokračuje vylíčením Putinových zločinů a zdůrazňuje jeho naprostou lhostejnost k důstojnému životu ruského lidu.
publishersweekly.com
Kniha Čím méně víte, tím lépe spíte by se měla stát povinnou četbou pro všechny, kteří obhajují Putina a jeho plány. V šesti kapitolách Satter postupně popisuje katastrofické události a jejich vazbu k vládnoucí elitě. (…) Neváhá pojmenovat věci přímo, jeho popisy událostí jsou podložené argumenty a svědectvími. Z pohledu současného vývoje je vydání této knihy důležité, a přestože dobrý spánek nepřinese, informuje a odkrývá pravou podstatu vládnutí v Kremlu.
Ján Blažovský, medziknihami.sk
Ukázka:
Jako tomu bylo v případě privatizace, začala i moderní éra kriminalizace během perestrojky. Reformy Gorbačovovy éry přinesly nejprve legalizaci „družstev“,
z nichž se staly jediné soukromě řízené firmy v Sovětském svazu. Družstvům se rychle začalo dařit, ale protože policie chránila jenom státní podniky a protože bylo nelegální najímat si soukromou ochranku, vyrostly po celém Rusku gangy, které z družstev vymáhaly výpalné.
Gangy, které jako vymahače rekrutovaly vzpěrače a boxery ze sportovních klubů, tvrdě hájily svá »teritoria«. Kdokoli podnikal na teritoriu nějakého gangu, musel mu platit poplatek (daň). Gangy za to své klienty ochraňovaly před ostatními gangstery a staly se jejich „střechou“ (kryša). V roce 1999 už skoro všichni stánkaři a obchodníci vypláceli peníze gangsterům. Gangy kromě ochrany – především ochrany proti sobě samotným – poskytovaly i další služby. Když se obchodníci dostali do sporu, často jej s pomocí svých kryš vyřešili na společné schůzce (strelka). Většinou se pokoušeli najít mírové řešení konfliktu, ale hrozba násilí byla vždy přítomná. Členové gangů obvykle na strelku přicházeli plně vyzbrojeni.
Většina gangů byla organizována kolem nějaké etnické skupiny nebo území; ty nejvýznamnější byly velmi sofistikovaně strukturované. Měly svá vlastní analytická oddělení, obsazená bývalými příslušníky KGB nebo policie, kteří měli na starosti plánování vražd a odposlouchávání, včetně odposlouchávání ostatních členů gangu. Ozbrojené síly zločincům dodávaly nejnovější zbraně a výbavu. Gangy najímaly marketingové specialisty, aby jim pomohli identifikovat nové terče pro vymáhání výpalného, a právníky a účetní, aby pomáhali řešit spory, do nichž se dostaly podniky pod jejich »ochranou«.
Foto: Nakladatelství Prostor