Nofreeusernames – Navždycky

S chutí jsem sáhla po této knize a říkala si, že to bude hezké odreagování. A bylo. Je to dívčí román, který je velmi milý a čtivý. Strávila jsem u něj víkend a bylo to moc fajn. To, co jsem od očekávala, jsem dostala.

Hlavní postavou je dívka Mel, která má za nejlepšího kamaráda už od dětství Travise.

Tak trochu se do Travise zamilovala, ale on v ní vidí pouze kamarádku. Soused od naproti Liam má okno pokoje přímo naproti Mel. Nesnášejí se od třetí třídy a vyměňují si nenávistné vzkazy, které lepí na okno. Musí se nechat, že jsou dobře promyšlené v rámci Harryho Pottera a tedy velmi originální.

Mel je ale trochu srab a nechce jít do situací, které jasně vedou ke sporu. Takže některé věci nechává plavat a dalo by se říct, že se do všeho zamotala. Jestli Travis prozře si musíte přečíst, ale čeká vás nejedno malé překvapení.

Proč se Liam takto chová, proč tam není táta a kde má Mel kamarádku?

Je to prostě dívčí román jak má být. Často je zde komunikace přes messenger, která do textu vtipně zapadá. Moc ráda mám postavy, které si dělají naschvály, ale přitom to mezi nimi krásně jiskří. Pevný a milující vztah má Mel s matkou. Postava Mel mi místy lezla na nervy svým strachem ze střetu. Působila věrohodně, tím pádem byla dobře prokreslena a prostě to je puberťačka. Ale mužské postavy se povedly skvěle. Oba byli moc sympatičtí.

Celkově prostředí knihy je pohodové, umístěné do americké střední školy, až mě mile překvapilo, že knihu napsala česká autorka. Dozvěděla jsem se to na konci knihy a byla jsem celkem z toho paf. Já myslela, že autorka je američanka. Takže napsala to dost přesvědčivě, aspoň pro mě.

 

O autorce:

Ola alias Nofreeusernames žije u své černé kočky Belmonda na Vsetíně, v domě, který hlídá velký medvěd a většinu místa zabírají knihy, LEGO a funko pop. Je absolventkou Informačních studií a knihovnictví na MUNI a už během školy zahájila svou kariéru kolem knih. Nejdřív jako členka skupiny Guerilla Readers, což byla její první zkušenost s marketingem a zejména sociálními sítěmi, později se dostala k práci v univerzitní knihovně ve Zlíně, chvíli podnikala, pracovala v knihkupectví a nakonec skončila v nakladatelství. Nikdy nevěřila, že napíše knihu, ale pak jí sedlo psaní chat fiction v aplikaci Storki, kterou četlo čím dál tím víc lidí. A právě z té nejpopulárnější Jsem tu a mám čokoládu vznikla její debutová kniha Navždycky. Veškerý autorský honorář Ola investuje do nákupu LEGA.

 

Hodnocení: 80%

 

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/65324427/navzdycky/

 

Foto: Nakladatelství COOBOO