Mohamedou Ould Slahi – Deník z Guantánama

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie – Opravdové příběhy: Mohamedou Ould Slahi (editor Larry Siems) – Deník z Guantánama. Mimořádná nakladatelská událost mezinárodního měřítka: první a jediný deník, který napsal dosud zadržovaný vězeň z Guantánama.

image005
Mohamedou Ould Slahi je od roku 2002 vězněný v internačním táboře v kubánském zálivu Guantánamo. Spojené státy americké proti němu za celou dobu nevznesly jediné obvinění. V březnu 2010 nařídil federální soudce jeho propuštění, ale americká vláda toto rozhodnutí napadla. Zdá se, že Spojené státy nehodlají Slahího jen tak nechat jít.
Tři roky po svém zadržení začal psát Sláhí deník, ve kterém popisuje svůj život před tím, než zmizel v americké vazbě, „svoji nekonečnou cestu světem“ plným věznění a výslechů a svůj každodenní život guantánamského vězně. Jeho deník není jen živou ukázkou justičního omylu, ale i hlubokým osobním pojednáním ­– děsivým, temně humorným i překvapivě laskavým. Deník z Guantánama je dokumentem velkého historického významu, zároveň je však poutavým a nesmírně odvážným čtením.

pevná vazba s přebalem, 370 stran
cena: 348,- Kč
Originální název: The Guantánamo Diary
Přeložil: Radek Beneš
Vychází i jako e-kniha

O autorovi:
Mohamedou Ould Slahi se narodil v roce 1970 v Mauritánii. Získal stipendium na univerzitě v Německu a zde také několik let pracoval jako technik. Do Mauritánie se vrátil v roce 2000. Následujícího roku jej místní úřady na pokyn USA zadržely a vydaly do vězení v Jordánsku; na leteckou základnu Bagram v Afghánistánu, až se nakonec 5. srpna 2002 ocitl ve vazební věznici USA v kubánském zálivu Guantánamo, kde se nachází dodnes. Larry Siems, který na Deníku z Guantánama spolupracoval jako editor, je spisovatelem a bojovníkem za lidská práva, mnoho let stál v čele Programu za svobodu psaní při středisku PEN American Center. Žije v New Yorku.

Foto: Nakladatelství Jota

FB_post_Mysmas