Miriam Toewsová – Potrhlí Trautmanovi

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie pro ženy s nadhledem – kniha Miriam Toewsové Potrhlí Trautmanovi. Bláznivá, ale zároveň srdcervoucí kniha o jedné rozvrácené rodině… na cestě za poznáním sama sebe.


Psychicky narušená Mína míří do psychiatrické léčebny a její děti – patnáctiletý Logan a jedenáctiletá Tereza – se bojí, že skončí u pěstounů. V této zoufalé situaci povolají z Paříže na pomoc svou tetu Hattie, Míninu setru. Ta navzdory vlastním partnerským problémům přiletí a rozhodne se o obě svérázné děti postarat, a to tak, že se společně pokusí najít jejich dlouho ztraceného otce.
Tak začíná krátká cesta napříč Spojenými státy, plná legračních i smutných příhod, během níž musejí všichni tři překonávat nepřízeň osudu, naučit se jeden druhého tolerovat a najít si své místo v životě. Několikadenní cesta představuje poslední šanci, jak rozbitou rodinu udržet pohromadě.
S vroucností, vtipem a nemalou špetkou absurdity stvořila autorka bláznivou a zároveň dojemnou knihu o jedné rozvrácené rodině. Smutné téma, ale naplněné až po okraj neopakovatelným humorem. Cestu do hlubin puberťákovy duše, sužované obrovskou nepřízní osudu, věrohodně lemují detaily chování mladých hrdinů a jiskřivé dialogy. Kniha získala cenu Rogers Writers’ Trust Fiction a ocenění nejlepší kniha podle listu Globe and Mail.
Kanadská spisovatelka a esejistka Miriam Toewsová se narodila roku 1964 ve Steinbachu. Studovala na Univerzitě v Manitobě a na King’s College v Halifaxu. Pracovala jako nezávislát publicistka pro noviny i rozhlas. Napsala několik knih, z nichž průlomovým titulem se stala A Complicated Kindness (Složitá laskavost, 2004), která se po celý rok držela na vrcholu kanadských bestselerů a získala několik ocenění, jako například Governor General’s Award nebo Giller Prize. Prosadila se rovněž jako herečka. V roce 2007 debutovala ve filmu mexického režiséra Carlose Reygadase s názvem Luz silenciosa (Tiché světlo), který se promítal na filmovém festivalu v Cannes. Za tuto roli ji v Mexiku nominovali na Ariel Awards.

Foto: Jota.cz