Michelle Sacksová – V dobrém i zlém

Psychothrillery si pořádně vybírám. Nechci mít děsivé sny, ale přitom jsou některé témata velmi zajímavá jako u této knihy. Anotace mě zaujala na první pohled a hned jsem si pomyslela, že to bude dobrá kniha a je.

v dobrem i zlem

Kniha se četla výborně a představa, že je to možné, mě celkem děsí. Kolik lidí vystupuje na veřejnosti jako ideální pár se zdravým životním stylem, s dětmi, kterým se věnují a přitom doma se chovají úplně jinak v negativním směru. Jako tento pár. Američané Merry a Sam se před rokem odstěhovali do Švédska. Sam zde zdědil dům celkem na samotě a Marry byla zrovna těhotná. Během těhotenství opravili dům k obrazu svému a po porodu se Marry věnuje svému synovi Conorovi a domácnosti. Je příkladná hospodyňka. Má velkou zahradu a svému synovi vaří různou zeleninu a zavařuje do skleniček. Vše si dělá doma. Když přijde Sam z práce, která ještě není, ale jako muž prostě tvrdě pracuje. Tak spolu vyrážejí na procházky do lesa, k jezeru a věnují se Conorovi. První kapitola byla reklama na štěstí. Postupně se ukazuje, že vše není tak ideální a rozklad obrazu šťastné rodiny udělá návštěva nejlepší kamarádky Frank. Za jejího pobytu vyjde spoustu věcí na povrch a já jako čtenář jsem se nestačila divit.

Postavy jsou velmi dobře psychologicky vykresleny a vše působí velmi opravdově. Možná to podporuje styl autorky, která píše z pohledu tří hlavních postav a nepoužívá přímé věty, jakože chybí uvozovky. Vůbec mi to nevadilo a spíš mi to přiblížilo myšlenky hrdinů, které nebyly moc hezké. Po celou dobu příběhu se postupně rojily přízraky z dětství, které bylo u všech tří hlavních postav hrozné. Což působí tak trochu nereálně, ale zase díky tomu, tak trochu chápu, proč se v dospělosti chovají špatně. Sam je skrytý diktátor. Merry je lhářka. Frank je sobecká. Všichni se snaží s lidmi kolem sebe manipulovat. To je jen jedna z nejhorších vlastností hrdinů, bohužel je jich více.

Nejvíc mě fascinovalo to, že vše naoko působí harmonicky a ve skutečnosti je to faleš a přetvářka. Myšlenka, že jsou takoví lidé i v mém okolí, se mi často vkrádala do hlavy. Doufám, že ne. Ale při čtení mě to napadlo. Knihu doporučuji. Je plná překvapení a zvratů, ale není to tak děsivé, že by z toho člověk nespal. I když při představě, že je to pravda a že se tak někdo chová mi dobře není.

Hodnocení: 90%

Foto: Nakladatelství GRADA