Michele Campbell – Vždycky je to manžel

Po dlouhé době jsem četla knihu, která je pro mě velmi rozporuplná. Na jednu stranu je tu zajímavý, promyšlený a velmi čtivý příběh. Na druhou stranu jsou tu nesympatické postavy, které jsou zvláštní. Tři hlavní hrdinky a ani jedna normální. Ale pozor, kdo určuje normálnost? Je to podle mého měřítka. Všechny byly ode mě tak odlišné, že mě fascinovaly, ale jejich chování mi vadilo. Taky na to doplatily. Takže svým způsobem je příběh poučný.

vzdycky je to m

Prvák na univerzitě je pro všechny tři hrdinky nový začátek. Dívky z různého prostředí se sešly na jednom pokoji. Aubrey pochází z chudé rodiny a doteď pracovala, učila se a na zábavu neměla čas. Chce zapadnout mezi kamarády a chce se bavit. Kate je z bohaté rodiny, je zvyklá na luxus a na to, že je vše podle ní. Jenny je z nich nejpraktičtější, ale také je nejvíc ctižádostivá. Kate si užívá studentského života a nejvíc ji baví kluci a drogy. Aubrey touží po kamarádství s Kate, a tak je její stín, co si přeje, to ji splní, ale nezvládá to. Jenny se je snaží hlídat, ale neuhlídá je a v půlce prváku se stane něco, co je rozdělí a Kate odjede. S hrdinkami se potkáme po dvaceti letech, kdy je dožene minulost. Přesto, že působí spokojeně, není to pravda. Jedné je nevěrný manžel, druhá je ambiciózní až dělá podvody a třetí je nešťastná. Jednu z nich potká smrt, která je dozvukem událostí z prváku. Postupně si přečteme celý příběh, co kde se komu stalo, a pochopíme, že vždycky je to manžel.

Velmi těžce jsem nesla v knize studentské drogové období. Je to tím, že i v mé blízké rodině se díky drogám stalo veliké neštěstí a vadí mi ta lehkovážnost, kdy si hrdinky dají něco do nosu či do pusy a už je jim líp. To že nevnímají přítomnost a skutečnost, jim absolutně nevadí. Neštěstí, které se tam stane je zaviněno i sobeckostí a vlivem peněz, kdy lidé ztrácí hodnoty. Je fajn, že autorka dala svým hrdinům výčitky. Trest nenápadný, ale velmi účinný.

Tempo vyprávění je dynamické a stále se něco děje. O překvapení není nouze. I když mi byly postavy nesympatické, byla jsem zvědavá, jak to s nimi skončí. Knihu jsem si ráda přečetla, ale vím, že ji znovu číst nebudu. Chování hrdinů, je příliš rozdílné od mého přesvědčení. Pokud hledáte originální, zajímavý příběh, směle do čtení.

 

Hodnocení: 80%

 

Foto: Nakladatelství Mysterypress