Michal Petrov – Retro ČS 3 (Povolená) dovolená

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Populárně naučná: Michal Petrov – Retro ČS 3 (Povolená) dovolená. Jak jsme (ne)cestovali za reálného socialismu.

image001

V dalším pokračování knihy Retro ČS si čtenář konečně užije i trochu zaslouženého odpočinku, dokonce i neplánovaného. Expedice do časů socialismu startuje během uhelných prázdnin zkraje roku 1979, ale autor se jak textem, tak již tradičně bohatým obrazovým doprovodem zaměřuje na trávení volného času a zejména cestování před tímto datem i po něm. Třetím dílem se uzavírá úspěšný knižní cyklus, kterým Michal Petrov navázal na svůj televizní a později také rozhlasový projekt. Jako pamětník závěrečné fáze čs. socialismu nabízí čtenářům vedle obecné informační hodnoty, za niž s prvním a druhým dílem získal ocenění odborníků, i řadu osobních postřehů. Téma a jeho zpracování mu přinesly úspěch i u široké čtenářské obce – první dva díly trilogie Retro ČS se staly bestsellery. Probuďte i s tím třetím své zasuté vzpomínky. Vydejte se na CESTU.

POZOR! Nakladatelství Jota připravuje k vydání limitovanou edici všech tří dílů Retro ČS s exkluzivními retro dárky.

pevná vazba bez přebalu

344 stran

cena: 498,- Kč

O autorovi:

Michal Petrov se narodil v roce 1965 v Praze a je autorem úspěšného televizního cyklu Retro (oceněného v roce 2009 cenou Televizní akademie Elsa). Nastoupil jako čerstvý absolvent Obchodní fakulty Vysoké školy ekonomické po převratu v roce 1989 do zahraniční rubriky tehdy ještě Československé televize. Jako její zpravodaj v Německu v první polovině 90. let zažil první vlnu tzv. ostalgie, sentimentálního stesku po fenoménech spojených se zaniklou Německou demokratickou republikou. Jako celá řada dalších se stal účastníkem historického procesu změn společenského řádu ve střední a východní Evropě, kdy na místě jednoho mizejícího světa začal vznikat svět nový. Po sbírání zkušeností v celé řadě dalších redakcí (mj. Český rozhlas, česká redakce BBC, časopis Týden) se vrátil na Kavčí hory, aby se podílel na vzniku zpravodajského programu ČT24. Této příležitosti využil i ke splnění svého snu – pokusit se alespoň částečně zmapovat socialistický konzum u nás. V roce 2008 se tak stává duchovním autorem magazínu Retro, věnovaného fenoménům čtyř dekád před revolučním rokem 1989. Díky výbornému zázemí archivu České televize, Národního filmového ústavu a nadšení celého přípravného týmu vznikl cyklus o úctyhodných 190 dílech, který si hned zpočátku získal přízeň diváků laických i odborných. Výrazem ocenění profesionálů se stala cena Elsa udělená magazínu Retro v roce 2009. Na televizní práci Petrov navázal v roce 2013 a 2015 i knižně vydáním publikací Retro ČS a Retro ČS, které se setkaly s velkým zájmem čtenářů a mj. získaly cenu Český bestseller 2013 a2015 a čestné uznání v rámci mezinárodních cen E. E. Kische za literaturu faktu. M. Petrov byl také autorem rozhlasového cyklu Vzpomínáte? vysílaného na stanici ČRo2 – Praha v roce 2016.

Již vyšlo:

RETRO ČS

CO BYLO (A NEBYLO) ZA REÁLNÉHO SOCIALISMU
Pamatujete na dobu, kdy ani jedna hračka nepocházela z Číny? Zalistujte vzpomínkami a znovu objevte zapomenuté! V nové knize Michala Petrova Retro ČS si připomenete věci, které jsme všichni měli rádi. Věci každodenní spotřeby, rozšířené rituály, slavné značky i věhlasné podniky, doplněné o dobové fotografie. Změny životního stylu uplynulých let a kus vzpomínky pro každého. To je Retro ČS!

Český bestseller 2013

RETRO ČS 2

JAK JSME SI TO (U)ŽILI ZA REÁLNÉHO SOCIALISMU
Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů. Vydejte se do retrosvěta, který byl lecjaký, jen ne černobílý. Podnikněte expedici do vesmíru, z něhož zůstalo jen málo anebo vůbec nic, přesto u leckoho vzbuzuje dodnes živou vzpomínku.

Český bestseller 2015

Foto: Nakladatelství Jota