Michael Roher – Babička, kuře a Drnditonda

Milé příběhy o Tondovi, jeho kuřeti a velmi vitální a nápadité babičce. Je to pohádkové dobrodružství, u kterého musíte vypnout v hlavě čudlík s realitou a nechat běžet jen fantazii. A to děti mají rády. Komu by se nelíbilo kuře, které čaruje nebo založí detektivní kancelář?


Věřím, že dětem se bude líbit. U mě té reality trochu zůstalo a tak mi jemně vadilo, že nevím proč se Tondovi říká Drnditonda. Proč žije u babičky, kde jsou jeho rodiče? Ale to jsou otázky dospěláka, děti tohle asi řešit nebudou. Když opominu tyto pro mě důležité otázky, tak jsem si to užívala. V knize je devět kapitol a každá popisuje jedno dobrodružství, které Tonda s kuřetem zažili. Nejdříve zakusíme veselé chvilky s kuřetem, které čaruje. Začaruje kamaráda jejich babičky pana Sedláčka, který bydlí na konci města, do polívkové nudle. Samozřejmě je pan Sedláček u sebe doma. Musím uznat, že kuře je velmi vychytralé a Tonda, aby mu udělal radost, tak mu věří jeho vymyšlené příběhy a zapojuje se s nadšením do hry. Sledujeme skamarádění se se sousedkou Májou, která chodí s Tondou do čtvrté třídy. Založení jejich party, která bude řešit detektivní záhady. Chtějí vykoupit pana Sedláčka z rukou únosců. Což skončí smíchem pana Sedláčka, jakou záchrannou akci si děti pro něj připravily. Kuře vymyslí den, kdy se bude jen rýmovat. Tonda oslaví narozeniny a kuře, protože se našlo, tak bude slavit nalezeniny. Na vše dohlíží Tondova babička Voňavková, která ráda vaří a peče, potápí se a běhá, luští křížovky a hraje žolíky.
Kniha se hezky četla, jsou zde větší písmena, protože je určena dětem od osmi let. Ti už pochopí bujnou fantazii kuřete i Tondy. A tak se i zasmějí jejich vynalézavému dobrodružství, které je hlavní náplní dne kuřete. Já osobně si myslím, že by moje děti takové kuře zbožňovaly.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta