Michael Pitre – Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů

V makladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie: Michael Pitre – Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů. Vždy je třeba dodržovat pravidlo pěti a pětadvaceti metrů. Jakmile konvoj zastaví, aby zkontroloval, zda na silnici nejsou nastražené bomby, posádka zůstane ve voze a pozorně si prohlédne celé okolí do vzdálenosti pěti metrů. Bomba v okruhu pěti metrů pronikne pancéřováním a zabije všechny ve voze. Jakmile je bezprostřední okolí zajištěno, pokračuje se v kontrole okruhu pětadvaceti metrů, což je vzdálenost, z níž bomba usmrtí průzkumníka kontrolujícího stav vozovky.

image005
Kniha Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů mapuje osudy mariňáků, kteří slouží v Iráku jako členové ženijní čety. Jejich úkolem je opravovat krátery po nástražných bombách, aby silnice byly bezpečné pro vojsko i místní obyvatele. Nejsou to hrdinové bojující v první linii, ale jejich práce s sebou nese takřka stejné nebezpečí, zejména když skoro v každé jámě na ně čeká další nálož.
Michael Pitre ve svém nenápadném, ale mimořádně působivém románu s humorem, odstupem a současně porozuměním popsal rozvratné důsledky moderních válek na psychiku všech, kdo se jich účastní, a současně mistrně zachytil atmosféru konfliktu v Iráku. Pitre se představuje jako vnímavý a neobyčejně citlivý pozorovatel, jako autor, kterému jste ochotni věřit každé slovo.

pevná vazba s přebalem, 424 stran
cena: 398,- Kč
Originální název: Fives and Twenty-Fives
Přeložil: Jan Sládek
Vychází také jako e-kniha.

O autorovi:
Michael Pitre vystudoval historii a tvůrčí psaní na Louisianské státní univerzitě. V roce 2002 vstoupil do řad americké námořní pěchoty, dvakrát sloužil v Iráku a dosáhl hodnosti kapitána. V roce 2010 odešel ze služby a následně získal magisterský titul na Loyolově univerzitě. V současnosti žije v New Orleans.

Foto: Nakladatelství Jota

FB_post_Mysmas