Marybeth Mayhew Whalen – Nejskrytější přání

Kniha mě zaujala obálkou i anotací. Cítila jsem, že to bude přesně typ románu, který mám ráda. O lidech, o životě, o rozhodnutích a také o tajemstvích, které jsou jednoho dne odhaleny. Tohle vše dohromady vytvořilo velmi příjemný koktejl, který jsem si dávala každý den před spaním. Přes den stále nestíhám, ale na čtecí večerní chvilky jsem se díky této skvělé knize moc těšila. Už to, že jsem u ní neusnula, něco svědčí. Dokázala zaujmout a překonat únavu, aspoň na chvíli.

nejskrytejsi prani

V knize je pět vypravěčů, které spojuje jedna ulice, v ní všichni bydlí nebo se tam zrovna nastěhovali a děj se odehraje během jednoho léta.

Cailey je třináctiletá dívka, která se stará o svého mladšího bratra. Její matka je na ně sama a má dvě práce, aby je uživila. Kvůli tomu s nimi není a hlavní zodpovědnost o bratra a dům padá na Cailey.

Zell je starší žena, které děti vyletěly z hnízda, a žije sama s manželem. Tak trochu se nudí a hlavně ji něco trápí.

Bryte se vrací po patnácti letech s dcerami domů, protože se stalo něco s manželem. Nese v sobě trápení nejen z nynější situace, ale i z té, která ji donutila před lety domov opustit.

Jencey je bývalá nejlepší kamarádka Bryte. Nečekaný a záhadný odchod Bryte v mládí jejich přátelství ukončil. Nyní po návratu Bryte je Jencey nejistá, protože i ona má tajemství a bojí se o svou rodinu.

Lance je muž, kterého opustila žena a dvě malé děti mu nechala na krku. Snaží se, ale hodně mu pomáhá sousedka Zell. Díky ní jeho rodina nějak funguje. Proč ho opustila žena?

Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách. Ale pak jsem s chutí četla a netrpělivě čekala, jaké má kdo tajemství a jak to dopadne. Skoro všechny postavy jsem si oblíbila. Byly vykresleny opravdově s jejich přednostmi i chybami. Styl autorky byl příjemný a čtivý. Nebylo zde žádné velké drama a mrazivé záhady. Spíše normální tajemství, které schovávaly záporné vlastnosti hlavních postav. Někdo někoho miluje tak moc, že udělá cokoliv, aby si ho udržel. Někdo žije v luxusu a neuvědomuje si, že jeho život je prázdný. Někdo někoho z nudy sleduje, a když se to provalí, stydí se a tají informace, které mohou někomu pomoci. Někdo někoho podezřívá z úchylnosti, ale nemá důkazy a poleví v ostražitosti. Prostě, každý něco tají, a když to vyjde na povrch, tak se jim hodně uleví a problémy se postupně vyřeší. Vlastně jedna velká mrazivá událost se stane v samém závěru knihy. Tím, že jsem to trochu tušila, nemělo to až takový efekt otevřené pusy údivem. Ale dobře to vše do sebe zapadlo a pozitivně jsem vnímala, že se to uzavřelo.

Musím říci, že se mi kniha velmi líbila. Trochu mi připomínala mou oblíbenou autorku L. Moriarty. Tato kniha měla více melancholickou atmosféru. Bylo to cítit i v hlavních postavách, kdy s koncem léta tušili, že se něco stane. Něco, co jim změní životy. Doporučuji všem, kteří mají rádi romány s nádechem lehké romantiky a s pocitem velkých životních tajemství, které se postupně rozuzlují, a čtenář stále přemýšlí, dělá závěry, které v zápětí rychle přehodnocuje, protože to tak nebylo.

 

Hodnocení: 100%

 

Foto: Nakladatelství Mysterypress