Martina Drijverová – Lásky českých spisovatelů

Že čeští spisovatelé 19. století nejsou jen nezáživné kapitoly v čítankách, dokazuje známá spisovatelka Martina Drijverová. Všichni měli své lásky, které ovlivnily nejen jejich život, ale také jejich dílo. Lásky českých spisovatelů jsou knížkou, po jejímž přečtení získají čeští buditelé lidskou tvář. Ilustroval Vojtěch Otčenášek.


Martina Drijverová píše už od konce 80. let pro malé i velké děti. Od souborů pohádkových textů zvolna přešla k historickým vypravováním a vetkla do nich prvky osobitého humoru. Její nejznámější knížkou tohoto zaměření jsou dvoudílné České dějiny očima psa (Albatros 2004 a 2010). V loňském roce vydala v nakladatelství CPress titul Čeští panovníci byli taky jenom lidi, letos pro toto nakladatelství připravila kromě Lásek českých spisovatelů také České pověsti pro nejmenší děti.
Lásky českých spisovatelů mají podtitul Zajímavosti ze života významných českých osobností. Autorka se zaměřila na nejznámější literární osobnosti 19. století. Osobní život Boženy Němcové, Jana Nerudy, Karla Hynka Máchy nebo Josefa Kajetána Tyla je dostatečně známý, ale o láskách Jaroslava Vrchlického, Julia Zeyera či Ignáta Herrmanna se toho zase tolik neví.
„Jací to byli lidé? Veselí, zádumčiví, chudí i bohatí, více či méně úspěšní. Byli šťastní? Všichni byli zamilovaní. Někteří jednou, někteří víckrát, šťastně i nešťastně… Lásku – či lásky – prožívali, o lásce psali. O lásce je tahle knížka!“, říká autorka v úvodu.
Není to však žádná učebnice. Věnuje se výlučně citovému životu českých spisovatelů, proto jsou vynechána některá fakta, která se tohoto tématu přímo netýkají. Přesto je knížka skvělým doplňkem pro výuku literatury na 2. stupni základních škol.

Vydává CPress, 120 stran, 249,- Kč

O autorce
Martina Drijverová (1951) je spisovatelka knih pro děti, autorka televizních pořadů, rozhlasových her seriálů, audiokazet a divadelních her. Od počátku 80. let do roku 1986 pracovala v dětské redakci Československého rozhlasu v Praze. V průběhu let přispívala do řady dětských časopisů – do ABC mladých techniků a přírodovědců, Mateřídoušky, Sedmičky a Sluníčka. Od roku 1987 se věnuje výlučně psaní knížek pro děti, na svém kontě jich má tři desítky. V poslední době se věnuje také loutkovému divadlu a spolupracuje s Evou Hruškovou a Janem Přeučilem. Ilustrátor Vojtěch Otčenášek je jejím synem, kromě něj má ještě dceru.

Foto: Nakladatelství CPress