Marie Tomsová: Jiná už nebudu

Marie Tomsová – žena s jedinečným hlasem a krásnou češtinou umí milým způsobem vyprávět posluchačům zajímavé historky ze svého hlasatelského období i vzpomínky ze soukromého života.

Do knihy jsme pro vás zařadili 55 nejlepších a nejvtipnějších glos, které Marie Tomsová každou neděli připravuje pro svůj rozhlasový pořad. Přečtěte si výběr z nejúspěšnějších dílů, které pro vás autorka upravila do knižní podoby.

 

Ukázka z knihy:

Za volantem

Jednoho dne jsem přišla s nápadem, že si po úspěšném absolvování konkurzu na hlasatelku musím udělat řidičák a že mi úplně postačí ten jednoduchý – na cestu z Mikulandské ulice na Kavčí hory a zpět.

Když jsem se s touhle inovátorskou myšlenkou pochlubila kolegům při obědě v restauraci U Medvídků, vyklubal se z muže u vedlejšího stolu kompetentní školitel, slovo dalo slovo a začali jsme hned naostro. Při první jízdě jsme usedli do našeho trabanta a vydali se od Národního divadla na Kavčí hory. Na prvním frekventovaném přechodu jsem si spletla pedály a mocně přidala plyn. Chodci jen taktak stihli uskakovat a pan učitel suše prohlásil: „Příště si zapněte stěrače, chodci se vám budou lip rozhrnovat.“

Pokračovali jsme přes Nuselský, tehdy Gottwaldův most a školitel mě vybídl: „Maruško, musíte se rozhodnout, kterým proužkem chcete jet, tu plnou čáru nemůžete mít pořad pod prostředkem vozu!“

Přes počáteční nezdary jsem řidičský průkaz získala, a to – považte – nejen na cestu z Mikulandské na Kavčí hory, ale na všechny silnice v republice.

Trabanta po čase vystřídala nádherná žlutá Škoda 110 R, v níž mě jednou zastavili příslušníci a chtěli, ať jim ukážu motor. Tak dlouho jsem ho hledala vpředu, až si ho museli najít sami na opačné straně vozu.

Můj motor měl bohužel své vrtochy a občas se trochu vznítil. Jednou se mi to stalo na Starém Městě přímo před známou pivnici U Zlatého tygra a par horlivých štamgastů v čele s výčepním Oldou hasilo náhle vyšlehnuvší plameny půllitry s pěnivým mokem. (…)

Marie Tomsová

Jiná už nebudu aneb Neděle Marie Tomsové

Formát: 145×205 mm

136 stran, fotografie v textu

Cena: 219,- Kč

 

 

Kdo je Marie Tomsová?

Moderátorka, televizní hlasatelka a příležitostná herečka Marie Tomsová se narodila 25. června 1952 v Praze. Dětství prožila v Chrudimi, kde vystudovala gymnázium. Nedlouho po absolvování Filosofické fakulty Univerzity Karlovy (obor český jazyk a výtvarná výchova) uspěla v roce 1976 v konkurzu na televizní hlasatelku. V Československé a později České televizi pracovala až do roku 1995. Kromě toho moderovala plesy, estrády a různé jiné společenské akce. Vystupovala i v několika filmech a TV inscenacích, kde hrála většinou samu sebe. Po odchodu z televize provázela spolu s Milenou Vostřákovou, Hanou Heřmánkovou, Stanislavou Lekešovou, Hanou Švejnohovou, Marií Retkovou a Jarkou Panýrkovou pořadem Dámský klub na Frekvenci 1. Působí také v dabingu, namlouvá komentáře i reklamy. V roce 1998 začala uvádět pořad Prima jízda na TV Prima. Se Saskií Burešovou a Alexandrem Hemalou vystupuje v zájezdovém představení Hlasatel(ky) v akci a s Pavlem Novým v pořadu S vámi mě baví svět.

Vydala knížky Recepty pro chuť i krásu aneb Vařme v rytmu, 100 otázek Proč zdravě jíst pro MUDr. Nejedlého a spolu s Milenou Vostřákovou a Stáňou Lekešovou Tak a je to aneb Dámy, nejste na to samy. Od roku 2020 vysílá svůj pravidelný nedělní pořad na ČRo Pardubice Neděle Marie Tomsové.

 

Foto: www.radioteka.cz