Maggie Brookes – Vězňova žena

Po této knize si dám od knih s válečnou tématikou na chvíli pokoj. Je to tak trochu pro mě psychicky náročné, číst o tom, jak si lidě dokážou navzájem ubližovat. Děj této knihy se zčásti odehrává v pracovním táboru pro zajaté vojáky z Aglie v Lamsdorfu v Polsku. Je to román, nikoli dokument, ale každý prvek vychází z historické pravdy.

Hlavní hrdinkou je dvacetiletá Izzy, žijící se svou matkou a bratrem na statku na Moravě v obci Vražná. Na statek jim chodí pomáhat britští zajatci, kteří tam pracují pod dohledem německých vojáků. Jedním ze zajatců je brit třiadvacetiletý Bill. Bill a Izzy se do sebe zamilují a Izzy si pro ně vymyslí romantický útěk. Je hodně naivní, ale láska je slepá, a tak s tím Bill souhlasí. Koná se tajná svadba, a pak utečou. Podaří se jim schovávat se asi deset dní než je chytnou a pošlou je do mužského vojenského zajateckého tábora. Izzy se totiž převlekla za muže a její přestrojení je tak dokonalé, že tomu všichni uvěří. Části lidem to ale musí prozradit, aby jim pomáhali Izzy krýt. Samozřejmě potkají jednoho vyděrače, psychopata a pak je tu život v táboře v hrozných podmínkách. Skoro nulová hygiena, neustálý hlad a úmorná práce. Utekli v říjnu 1944, takže naštěstí se blížil konec války. Ale zase museli překonat přesun vězňu do Německa v zimě pěšky, což byl, dalo by se říct, pochod smrti.

To vše musela Izzy s Billem překonat ve jménu lásky. Podařilo se jim to? A za jakých obětí?

Román je velmi dobře a výstižně napsán. To značí i to, že mi až do půlky knihy lezla Izzy dost na nervy svou naivitou a dětinskostí. Ale o tom to přesně je. Nezkušená dívka si maluje, co by všechno mohlo být. A pak tu máme tvrdou životní zkušenost, která  ji tvaruje v ženu, která chce přežít. Zvykne si na vši, špínu a hlad, ale chce přežít. Stane se z ní žena, která na konci pomáhá přátelům, jež pomáhali předtím oni. Autorka popisuje, že příběh se stal a vyprávěl ji o něm nějaký soused. Začínala se zajímat o tuto historii válečných zajatců a dokázala napsat poutavý román, který nám ukazuje zase jinou část války. Kniha je zajimavá nejen svým příběhem, ale i fakty, které se zakládají na pravdě. Doporučuji.

 

Hodnocení: 80%

 

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/60573338/veznova-zena/

 

Foto: Nakladatelství Domino