Kim Michele Richardsonová – Knihovnice z Troublesome Creeku

Začal květen. Tento rok to s mým čtením pokulhává, ale musím se pochválit, že si vybírám knihy, které jsou skvělé, něco mi dají a dobře se čtou. Tato kniha mezi nimi vede. Pro mě je to zatím nejlepší kniha tohoto roku, kterou jsem přečetla.

Je napsána na základě reálného prostředí a událostí. To je velmi zajímavé až neuvěřitelné. Šla jsem na net a opravdu modří lidé a pojízdné knihovny v horách existovali. Kentucký program pojízdných knihoven byl začleněn v roce 1935, aby vytvořil pracovní místa pro ženy, napomohl ekonomickému zotavení a posílil gramotnost. Autorka strávila tisíce hodin poznáváním flóry a fauny, zvyklostmi, tradic a stravy v Apalačských horách. V závěru knihy je poznámka autorky, kde popisuje konkrétní věci z knihy a jsou tam také fotky, které se zachovaly z pojízdných knihoven.

Příběh je zasazen do období 1936 v Kentuckých horách, kdy byla velká chudoba a nedostatek jídla mezi lidmi. Hlavní hrdinkou je devatenáctiletá Cussy Mary, která pracuje v pojízdné knihovně a je modrá. Modrá je proto, že má vzácnou nemoc krve, která se jmenuje methemoglobinémie. Je to velmi vzácné onemocnění, které způsobuje zmodrání kůže. Cussy Mary je díky této nemoci na pokraji společnosti. Lidé nevěděli, že je to nemoc. Báli se jí, štítili se jí a dali ji na okraj společnosti jako by byla prašivá. Přitom Cussy Mary je hodná, pracovitá dívka, která chce pomáhat lidem a dělat jim radost. Uvědomuje si, jak knihy jsou důležité svým poselstvím a sdělením.

Těšilo mě poznávat obyvatelstvo pohoří, kterým nosila čtivo a které si získala svou povahou. Otec pracuje v dolech a má plícní nemoc. Ví, že už dlouho nebude živ a tak se snaží Cussy Mary provdat. První manželství nedopadne, dle jeho představ a Cussy Mary se stane vdovou. Příběh je poutavý, soucitný a ukazuje jak lidé snadno odsoudí člověka dle toho jak vypadá, uvěří pověrám a neberou ohledy jak se chová a jaký je.

Což je problém, který je i v nynější době. A myslím, že je velmi aktuální. Jen si vzpomeňme, jak se rychle odsoudili lidé, kteří se nechtěli očkovat proti covidu, protože měli obavy z vedlejších účinků. A jak se někteří lidé k nim chovali jak prašivým, i když nemoc roznášeli stejně a stejně ji chytli a stejně mohli skončit v nemocnici. Jak lidé zblbnou díky marketingu a zpravodajství, kde se lže nebo neříká úplně všechno. To je nyní již dokázaný fakt. Jako modrá nemoc hlavní postavy.

Osud Cussy Mary mě chytil a já prožívala s ní tu nespravedlnost, kdy dokonce dostala lék a zbělela. Přesto to chování lidí zůstalo stejné. Opravdu fascinující příběh svým prostředím, dějem a city, který vám z celého srdce doporučuji.

 

Hodnocení: 100%

 

Více infa: https://www.jota.cz/knihovnice-z-troublesome-creeku

 

Foto: Nakladatelství JOTA