Jojo Moyesová – Dívka, již jsi tu zanechal

Je to pro mě první přečtená kniha od této autorky a určitě ne poslední. Jsem z ní nadšená. Často jsem slyšela o knížce Než jsem tě poznala, již na sebe v ČR spisovatelka upozornila. Před dvěma lety mi ji spousta lidí doporučovalo. Neodolala jsem a koupila si ji. Mám ji v knihovně a ještě jsem ji nečetla. Ne, že by se mi nechtělo, ale nemám čas. Nevím, kdy na ni dojde řada, ale vůbec mi to nevadí. Těším se na ni. A já se ráda těším.

divka jiz jsi0002
Nejvíce mě uchvátil autorčin styl. Perfektně dokázala popsat pocity hlavních hrdinů a přitom nespadnout do přeslazené čajíčkové romance. To, jak dokázala vylíčit lásky obou hlavních hrdinek, mi vzalo dech. Po dočtení jsem na ně ještě dlouho myslela. Jedna láska se dokázala vzdát kariéry, protože věděla, že by díky práci mohla o partnera přijít. Představte si, udělal by to někdo u vás v okolí? Já nevím o nikom. Spousta lidí vidí na prvním místě sebe. Chápu to, ale líbí se mi myšlenka nesobecké lásky. V druhém případě mě fascinovala představa lásky ve stáří, kdy dvojici stačí, že jsou spolu. Je to pro ně ten největší dar. Je úžasné vidět starší pár, když se vede za ruce a máte z nich pocit, že se mají stále rádi. Mrzí mě, že lidé se bojí dávat své city najevo. Když to vezmu obšírněji, kolem mě se lidé bojí o pocitech se svým partnerem dokonce i bavit. Je to škoda, protože žádný z nás není děd Vševěd. Leckdy nás něco trápí a ten druhý o tom ani neví, i když si myslíme, že ano.
V knize se na začátku ocitneme v půlce První světové války v malém okupovaném městečku Francie. Lidé hladoví a žijí ve strachu. Sophie bydlí v domě se svou sestrou a jejími dětmi. Kdysi to býval hezký hotel. Nyní už skoro nic pěkného z něj nezůstalo. Němci si vše rozebrali pro sebe. Dokonce i kamna v pokojích. Sophie vaří pro německé vojáky a stále myslí na svého manžela, který někde bojuje. Zůstal jí její portrét, který ji manžel namaloval. Tento portrét zaujme německého Komandanta. Co vše je Sophie schopna udělat pro to, aby se viděla opět se svým manželem?
I když Sophiin příběh ještě není dokončen, dostaneme se o sto let dál do současnosti. Zde se seznámíme s Olívií, která se vyrovnává se smrtí svého manžela. Jako svatební dar dostala od něho portrét, který si zamilovala. Netuší, že má obrovskou cenu a náhle se stane, že musí o něj bojovat. Cesty těchto výjimečných a silných žen se protnou. Postupně se dozvídáme, co se dělo se Sophií. Při tomto pátrání si Olivie uvědomí pár důležitých věcí.
Příběh nemá žádné hluché místo. Stále se něco děje a přitom jsem byla v napětí, jak to vše dopadne. Závěr byl překvapivý a moc se mi líbil. Kdybych mohla, přečtu knihu na jeden zátah. A to se mi stává u málokterých knih. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi lásku, čtivost a opět lásku. Nezapomeňte, že je máj, takže aspoň jednu knihu na téma láska si musíte přečíst. A tato se hodí skvěle.

Děkuji knihkupectví Martinus za tento recenzní výtisk.

Knihu si můžete zakoupit zde:

http://www.martinus.cz/?uItem=217926

Foto: Nakladatelství Ikar

1920x1080px_osudy_hvezd