Jitka Zabloudilová – V ruském zajetí (Organizace zajatých Čechů a Slováků v Rusku /1914–1918/)

Potvrzuji svým podpisem, že vstupuji bez jakéhokoli nátlaku se strany ruských úřadů, dobrovolně, bezvýhradně a bezpodmínečně do Československého vojska. Zavazuji se, že budu jako vojín věrně sloužiti národu československému, vedenému Československou Národní Radou, i spojencům a bezpodmínečně poslouchati všech rozkazů svých velitelů.“

V ruskem zajeti OBALKA

První světová válka přinesla natolik masivní počty zajatců válečných i civilních (odhady hovoří o 7 až 10 milionech), že významně změnila dosavadní pojetí pojmu »zajetí«. To totiž bylo dlouho v historii světových válečných konfliktů věcí sice obvyklou, ale podružnou. Kniha, čerpající z tisíců stran dochovaných archiválií, mapuje život zajatých Čechů i Slováků v Rusku a unikátní jev, kterým bylo vytváření zajateckých organizací. Ty se totiž postupně staly jediným zdrojem doplňování dobrovolníků pro rostoucí československé vojsko v Rusku. Kniha představuje vývoj institucionálního řešení otázky zajatých Čechů v Rusku, ale přináší také řadu příběhů z konkrétních zajateckých táborů.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 1. vydání titulu V ruském zajetí Jitky Zabloudilové. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví a zároveň vychází jako e-kniha. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou na e-shopu či facebookových stránkách Nakladatelství Epocha.

O autorce:

PhDr. Jitka Zabloudilová se narodila v roce 1966 a absolvovala Filozofickou fakultu UK v Praze. V roce 1990 začala pracovat jako vědecký pracovník v tehdy obnoveném Památníku odboje (nyní Vojenský historický ústav). V letech 2004–2005 působila jako archivářka v Archivu Akademie věd ČR, poté pracovala ve státní správě. Zabývá se historií 1. československého odboje, zvláště historií československého vojska v Rusku v letech 1914–1918. V rámci svého zaměření na dobu první světové války publikovala dílčí studie a analýzy především v časopise Historie a vojenství.

Informace o knize:

Titul: V ruském zajetí

Podtitul: Organizace zajatých Čechů a Slováků v Rusku (1914–1918)

Autor: Jitka Zabloudilová

Edice: Traumata války, svazek 10

Přebal a grafická úprava: Karel Kárász

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

1. vydání

264 stran

Cena: 299,- Kč

E-shop: http://epocha.cz/detailknihy.php?id=773

E-kniha: https://www.palmknihy.cz/naucna-pro-dospele/v-ruskem-zajeti-180903

Foto: Nakladatelství Epocha