Jiří Noha, Jiří Winter – Neprakta – Svlékněte se, prosím!

Nahlédnout za dveře ordinace se jen tak někomu nepovolanému nepovede. Zvědavců se jistě najde dost, obzvlášť nalézá-li se za nimi krásná žena. Leč pohledu voyera je tato příležitost přísně zapovězena, leda že by si takový zážitek nechal zprostředkovat. Mistr Neprakta je určitě jedním z těch, který nás často nechal do toho intimního prostředí nahlédnout. A spisovatel Jiří Noha, jinak pan doktor Švejnoha, nám k tomu na lékaře leccos prozradil.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 1. vydání knihy Svlékněte se, prosím! Kniha se nyní dostává na pulty knihkupectví a již je dostupná i jako e-kniha. Čtenáři si ji také mohou pořídit s pětadvacetiprocentní slevou v e-shopu Nakladatelství Epocha.

Svlékněte se, prosím…!
Anebo se vám nechce?
Vlastně máte pravdu. Proč by se měl obnažovat čtenář, ať si protentokrát trochu odloží lékaři. Vůbec jim to neubere na vážnosti, a jestliže jejich počínání v nedbalkách občas dokáže vyvolat pobavený úsměv, tím líp!
Úsměv a smích působí na organismus blahodárně: roztřese bránici, prohloubí dýchání, zvýší tepovou frekvenci, zlepší prokrvení tkání… A hlavně zlepší náladu, uvolní napětí a přeladí naše starostmi obtěžkané duševno do příznivější polohy.
Vztah humoru a medicíny není naopak tak neobvyklý, jak by se na první pohled zdálo. Je-li humor laskavý, prospěje lidskému tělu mnohem víc než hrst tablet uklidňujícího léku. A vůči tomu ani ti nejvážnější lékaři nebudou dozajista nic namítat.
Pranic vůči tomu nenamítal ani Jiří Winter Neprakta, ba právě naopak. Ač nelékař, mistrně využil svých rozsáhlých přírodovědných (i medicínských!) znalostí, aby humorně laděnými obrázky a kreslenými vtipy z lékařských ordinací rozesmál a pobavil. Ale nešlo jen o zábavu. Vtipné texty pod kresbami mají i svůj filozofický či jindy doslova výchovný podtext. Stačí se jen zamyslet nad zobrazeným mužským s obrovským panděrem či ufňukanou pacientkou a trochu zapátrat ve vlastním svědomí. Také lékaři dostávali v některých Nepraktových vtipech řádně na frak, zejména ti nerudní či nevrlí, neboť i tací se mezi lékařstvem najdou. Bohužel.
V obrazové části tak před námi v pestrém sledu defilují pacienti tlustí i hubení, laskaví doktoři i ti méně hodní, usměvavé sestřičky i zamračené vrchní sestry, sem tam nějaký simulant a zejména pacientky se spoustou neuvěřitelných neduhů, zato vždy s bujarými ňadry a krásně zaoblenými zadečky. Doprovodný text pak dokáže rozesmát a přinutit k zamyšlení i toho největšího škarohlída. A to se dařilo Mistru Nepraktovi dokonale.
(z úvodu knihy)

O autorech:
MUDr. Jiří Švejnoha (* 1935)
Přes 30 let působil v Ústřední vojenské nemocnici a zároveň pod pseudonymem Jiří Noha publikoval v řadě časopisů své postřehy z lékařského prostředí a humorné příhody kolegů. Několik let psal sloupky zdravotnických rad do časopisu Vlasta a v Dikobrazu uveřejnil rozsáhlý cyklus z dějin lékařské vědy Lékař léčí, příroda uzdravuje.

Jiří Winter – Neprakta (1924–2011)
Nejplodnější autor v oboru českého kresleného humoru se o lékařské prostředí zajímal z hlediska osobního i profesního. Mnohým slovutným pánům doktorům ilustroval jejich odborné publikace, aby příliš vážný text svou kresbou učinil zábavnějším. Bohaté zkušenosti z obou hledisek použil jako inspiraci ke kresleným vtipům, na něž mu přispěli svými náměty pánové Kopecný i Švandrlík, oba též s bohatými zážitky z nemocnic a ambulancí.

Info o knize:
Titul: Svlékněte se, prosím!
Autoři: Jiří Noha, Jiří Winter – Neprakta
Obálka: Lukáš Tuma
Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm
120 stran
Cena: 189,- Kč, E-kniha: 99,- Kč

Foto: Nakladatelství Epocha