Jana Trhlíková – Muž, který zprůhledněl

Autorka mě oslovila, jestli bych neměla zájem přečíst si její knihu. Tak jsem si řekla proč ne? Zatím jsem nečetla knihu, kterou by mi nabídl sám autor. Ještě se to sešlo, že jsem měla dvě povídkové knihy doma a četla jsem je za sebou. U první knihy to byla sázka na jistotu, k této jsem přistupovala bez očekávání. O to jsem byla více překvapená, jak je kniha výborná.

V knize je patnáct povídek o vztazích, o lásce a o pocitech. Autorčin styl je čtivý a dle mého má zdravý pohled na život. Proto mi povídky sedly a já jsem je přečetla skoro na jeden zátah. Prostě jsem byla zvědavá, jaká povídka je další. Bavily mě. Hlavní postavy byly reálné. Jejich pocity jsou přímé a přirozené. Nejsou půvabné či milé, ale opravdové i s plusy či chybami.

Jak se cítí milenka ženatého muže, když onemocní? Pochopí, že nemá v partnerovi oporu, a muž ji měl jen pro zpestření svého života?

Vztahy jsou na křižovatkách a lidé se rozhodují, kterým směrem se vydat. Máme v sobě určitá očekávání a i dárkem lze zjistit, zdali pokračovat nebo to ukončit. Krásně je to ukázáno v povídce Vánoční omyl. Naše doměnky jsou zcela jiné od skutečnosti. I v tom, že naše srdce prohlédne a i když je zklamané, je to lepší teď než později.

Bouračka nebo jakákoli nehoda změní každého. Já jsem měla štěstí, že se mi s dcerou nic nestalo a odneslo to jen auto. Proběhlo ve mně uvědomění, že stačí sekunda a stane se něco, co nemohu ovlivnit. Od té doby sedám do auta s modlitbou a jezdím obezřetněji. Bylo to pro mě poučení. Ale co takoví, kteří jsou nehodou poznamenání fyzicky i psychicky? Jejich život se změní od základů, a leckdy dopadnou takto ti, kteří šli někoho zachránit. Musí to být silná osobnost, aby se s tím srovnala a někdy to prostě nedá. Takové zamyšlení najdete v povídce bouračka.

Sdílíme dojmy s ženou, která je psychicky i fyzicky týrána manželem. Vžijeme se do pocitů ženy, jež ví, že její manžel miluje jinou, ale nemůže ji mít. A co mladá, chytrá a ambiciozní žena, která se dostane na pracovní pozici svého vedoucího, který se svého místa nechce vzdát, protože je starý.

Jsou to zajimavé sondy do životů obyčejných lidé, které mě chytly, zaujaly a přivedly mě k přemýšlení nad úhlem pohledu dané situace.

Sbírka povídek je velmi pestrá. Autorka umí krásně pracovat se slovy českého jazyka. Kniha se mi dobře četla a já ji s čistým srdcem doporučuji. Ne proto, že jsem knihu dostala (na to neberu ohled a proto o tom veřejně píšu), ale pro mé zjištění, že je opravdu dobrá.

 

Hodnocení: 90%

 

Více infa: https://www.janatrhlikova.cz/#knihy

 

Foto: Nakladatelství KLIKA