Jana Poncarová – Podbrdské ženy

Kniha je pro mě velkým překvapením. Je skvělá. Úžasný literární zážitek. Jsem z ní nadšená a vím, že se k ní budu ráda vracet. Je velmi čtivá, s poutavým dějem, s reálným popisem a s postavami, které si zamilujete nebo nenávidíte, ale budete s nimi prožívat vše – dobré i zlé. Oceňuju líčení každé časové etapy, ve které se kniha odehrává. Je to věrohodné, a postavy různorodé.

podbrdské

Děj se rozbíhá pomalu, ale jistě. Je to pozvolné, ale důkladné rozehřátí, abychom stíhali zrychlující se tempo příběhu a závěrečný sprint je dech beroucí. Autorka zasadila osudy tří generací na jedno místo, ale do obsáhlé doby. Prožijeme s hrdiny konec první světové války, první republiku, druhou světovou válku, nástup komunismu až po současnost. Ženy to měly neuvěřitelně těžké a jejich sny byly pohřbeny tvrdou dřinou a muži, kteří byli sobci. Spousta mužů je takových i v současném reálném životě. Možná proto mě to tak zasáhlo, že to bylo příliš skutečné.

Příběh začíná na konci první světové války na jednom velkém statku, kde Mirek osiřel a pod taktovkou necitelného otce vyrůstal. Dospěl, našel si ženu Emilku, která pocházela z milující rodiny. Emilka se nastěhuje do statku a vše je jinak než si představovala. Dá se říct, že se udře k smrti. Mirek je neschopný a otec je dirigent, který na nic nebere ohledy. Její dcera Jana to má hodně těžké. Z větší části ji vychová táta Mirek, který není tak zlý jako jeho otec, ale prostředí ve kterém vyrůstal, ho ovlivnilo a spoustu věcí si ani neuvědomuje. Janě také chybí ten cit. Rodina mi připadala jako zakletá, z generace na generaci se opakovaly ty samé chyby. Až Janina dcera Johanka vystoupila s dané cesty a začala žít život, který si přála a je v něm jakoby šťastná.

Děj je velmi poutavý a pestrý. Přestože se odehrává na jednom místě, tak doba kolem se mění. Během války zažili Němce, ale i Američany a Rusáky. Hodně drsné bylo období, kdy rodině komunisti vzali statek. To mě dost zasáhlo. Autorka velmi dobře vylíčila pocity člověka, který nemůže uvěřit, že jen tak někdo jim vezme majetek oficiální cestou….. Vyděračským způsobem byli přinuceni vstoupit do družstva.

Blíží se vánoce, a pokud hledáte knihu pro maminku nebo babičku, je tato skvělou volbou. Věřím, že bude bavit mladší generaci i starší. Ženám se bude líbit určitě, ale je vhodná i pro muže. Hlavní hrdinky jsou ženy, ale vše ovlivňují muži a těm by tato kniha moc prospěla. Doporučuji.

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství Motto