Jana Eislerová – Staré řecké báje a pověsti

Tato kniha patří do edice první čtení s poučením pro děti od šesti let. Jednu knihu z této edice jsem již četla, a tak jsem řecké báje začala číst s příjemným očekáváním. A mé tušení mě nezklamalo, opět hezky převyprávěná kniha pro děti tak, aby tomu rozuměly a bavilo je to číst. Kniha obsahuje dvacet pět pověstí a bájí, co si vyprávěli staří Řekové před dávnými časy.


V úvodu je vysvětleno proč si Řekové tak rádi vyprávěli o bojích statečných hrdinů se strašnými netvory, s nepřáteli a o uctívaní bohů. Nejváženější bohové sídlili na posvátné hoře Olympu. Každý z nich řídil některou oblast přírody nebo života. Nejvyšším vládcem byl bůh hromu a blesků Zeus. Měl dvě nádoby, z nichž spravedlivě lidem přiděloval podle zásluh dobro nebo zlo. Tu odbočím, protože myslím, že skoro každého napadne, že by jsme i v dnešní době potřebovali takovou kontrolu třeba pro vládu naší země – to by potom panečku u nás vše vzkvétalo. Krásná to představa…. No, ale vrátím se zpět na zem. Zeus měl za manželku bohyni Héru, která byla ochránkyní manželství a rodiny. Diův bratr Poseidon se stal vládcem moří a další bratr Hádes vládl říší mrtvých. Řeckých bohů bylo mnoho, např. bůh světla a krásy Apollón, bohyně lásky Afrodita nebo bůh války Áres.
O všech je v knize zmínka. Pomáhali udatným hrdinům jako Heraklesovi či Odysseovi. Moc se mi líbí, že jsou tu i vysvětlena různá přísloví. Třeba pýchá předchází pád se říká od té doby, co Bellerofontes sedl na svého Pegase, chtěl vyletět na Olymp mezi bohy a stát se jedním z nich. Za svou pýchu byl potrestán, Zeus poslal ováda, který Pegase štípl. Kůň se polekal a shodil jezdce z výšky na zem. Tak Bellerofontes zahynul.
Příběhy mě bavily, byly pro mě zajímavé, protože spoustu věcí jsem dávno zapomněla. Opět knihu doprovází hezké ilustrace Antonína Šplíchala. A já se musím opakovat, ale chválím nakladatelství Fragment za tuto hezkou knihu pro děti.

Foto: Nakladatelství Fragment