Ivona Březinová – Danda má hlad

Kniha je určena začínajícím čtenářům. Je psána velkými písmeny, věty jsou jednoduché a krátké. Přesto je příběh napsán poutavě a věřím, že děti bude bavit. Obrázky, které příběh doplňují, jsou moc líbivé. Ilustrovala je Aneta Holasová.


Otík chodí do první třídy. Brzy bude mít sedmé narozeniny. Moc by si přál živé zvířátko jako dárek. Nejlépe koně, psa nebo kočku a když ani to ne. Stačila by mu myška. Hlavně aby se měl o koho starat. Otík je zklamaný. Dostal dort, knihu o dinosaurech a vstupenku do ZOO. Později přijde prateta Vilemína. Jako dárek doveze Otíkovi masožravou kytku Danielu. Otík je nadšen, přeci dostal něco živého. Jen jméno je moc dlouhé. A tak kytku přejmenoval na Dandu. Otík ji poctivě krmí. Zjistil, že nejraději má uzeniny. Jenže Danda roste, má větší hlad. S rodiči se rozhodl, že ji věnují škole jako učební pomůcku. Školník si Dandu oblíbí a krmí ji zbytky masa z jídelny. V páté třídě jsou tři zlé děti, které ubližují mladším. Nutí je, aby nosili jejich tašky, berou jim svačinu a dokonce i peníze. Jednou se rozhodnou, že dají Dandě ke svačině Cyrila. Dandu tajně vyhladoví. Cyrila chytnou a tahají ho k Dandě, ale ta polapí do svých listů ty tři zlé děti a oblepí je svou kyselinou. Dostali za vyučenou. Školník je zachrání a hlásá, že proti zlu je nutné se spojit, nebát se a bojovat.
Příběh je napsán jemným humorem, tak aby ho děti pochopily. K Dandě se všichni chovali moc hezky, jako ke zvířátku. I poučení pro děti z knihy vyplývá. Dobře se z toho dalo pochopit, že čím víc se děti báli těch zlých, tím oni byli silnější.
Blíží se čas vysvědčení a nejhezčím dárkem za snahu a píli pro prvňáčky je určitě kniha. Vždyť už umí číst. Takže dávám krásný tip na knižní dárek.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta