Historická reportáž z předvečera nejničivější války lidských dějin

Léto roku 1939 bylo mimořádně teplé a lidé po celé Evropě toužili na chvíli zapomenout na každodenní starosti a sváry probíhající ve vysoké politice. Ve skutečnosti to byl tanec na potápějícím se parníku. Stejně jako v roce 1914 měla totiž za několik týdnů vypuknout válka – zničující, krutá, nelítostná.


Německý spisovatel a dokumentarista Werner Biermann popisuje tuto dramatickou i osudovou fázi evropských dějin způsobem, který bere dech. Nevypráví jen o velkých událostech, jako byl vstup německých jednotek do Prahy nebo Hitlerův pakt se Stalinem. Vykresluje také živý obraz oněch měsíců – předkládá mozaiku osudů pronásledovaných Židů, pocit moci nýmandů, kteří se zařadili do »správného proudu«, zaznamenává myšlenky spisovatelů, skladatelů, vědců, poznáme i ty, kteří o válce vůbec nic netuší a vlastně se o ní nikdy nedovědí – o vězních v sovětských gulazích. Dočteme se, jak mladý John F. Kennedy přijíždí do Evropy, aby tu sbíral materiál ke své doktorské práci; jak pilot Fritz Wendel vytváří nový světový rychlostní rekord; jak Lale Andersonová natáčí šlágr Lili Marleen a jak se na dvoře berlínské hlavní požární stanice pálí pět tisíc obrazů »degenerovaného umění«.
Biermann umně splétá velkou politiku s osudy jednotlivců – a výsledkem je Léto 1939: brilantně napsaná historická reportáž a fascinující obraz jedné krátké epochy, která vyústila do katastrofy.

Název: Léto 1939. Historická reportáž z předvečera nejničivější války lidských dějin
Autor: Werner Biermann
Překlad: Zlata Kufnerová
Nakladatel: Mladá fronta, a. s., 2011

Foto: Nakladatelství Mladá fronta