Podívejte se na proměnu Dariny Gambošové v Daru Rolins

Příští rok oslaví Dara Rolins čtyřicítku. Za svůj život toho ale stihla tolik, co by vystačilo většině smrtelníků hned na několik životů. Na televizních obrazovkách debutovala jako zpěvačka v pouhých čtyřech letech. V deseti natočila své první album a jen pár let poté i svůj největší hit, duet s Karlem Gottem Zvonky štěstí, který jí přinesl obrovskou popularitu nejen u nás, ale i v německy mluvících zemích. Ale ne vždy ji v životě provázely jen pozitivní záležitosti. Asi největší »kaňkou« v životě zpěvačky je její loňská autonehoda, při které zahynul motocyklista. Vyšetřování není dosud uzavřeno a žena zabitého muže tvrdí, že nehodu zavinila právě Dara Rolins…


Bezesporu největší tajemství Dariny Rolincové, která se narodila 7. prosince 1972 v Bratislavě, je fakt, že se nenarodila jako Rolincová, jak si všichni mysleli. Až slovenský týdeník Plus 7 dní před necelými dvěma lety odhalil, že její rodné jméno je Darina Gambošová:
Kedy nastala zmena Darininho priezviska, netušíme. „Jej otec sa doteraz volá Gamboš. Áno, Gamboš!“ presviedčali nás v jeho rodnej dedine Fačkov, kde jemu i celej rodine inak dodnes nepovedia. Kým súrodenci nosia priezvisko Gamboš, Darin otec Dušan sa od určitého času začal predstavovať ako Rolinec. Podľa matričných záznamov mal na to právo od roku 1980, keď mu priezvisko úradne zmenili. Teda v čase, keď mala Darinka osem rokov a už dávno vystupovala pod menom Rolincová. Pravdepodobne v tom období prešla »priezviskovou zmenou« celá Dušanova rodina.
Domnienku nám potvrdila jeho mama a speváčkina starká Božena, ktorá dnes žije v bratislavskej Petržalke a dodnes používa priezvisko Gambošová. „Keď vnučka začala vystupovať, neveste sa nepáčilo naše prvé priezvisko Gamboš, tak si poslala do matriky žiadosť o zmenu a bez všetkého mohla naše dodatočné priezvisko používať,“ potvrdila nám tajomné udalosti spred tridsiatich rokoch. V tom čase podľa nej vznikali komické príhody. „Zrazu niekto prišiel za synom do práce a hľadal Gamboša, no povedali mu, že tu už nerobí. Čudoval sa, lebo deň predtým sa s ním na tom istom mieste rozprával.“
Dara Rolins a jej rodina pritom len pokračovala v tradícii svojich predkov, ktorí si priezviská menili už v minulosti ako na bežiacom páse. V Rajeckej doline, odkiaľ pochádza jej otec Dušan, sa svojho času kedysi bežne nosili dve, aj tri priezviská. Dokonca sa objavovali v úradných písomnostiach, aby jednotlivé vetvy príliš veľkých rodín od seba rozlíšili.
Keď zrazu čudnú módu s premnoženými priezviskami počas komunizmu zakázali, kvôli poriadku si mohol každý nechať len jedno. Stávalo sa teda, že sa pokrvným bratom z Fačkova, kam siahajú speváčkine korene, páčili iné priezviská, tak každý nosil do konca života to, ktoré si vybral. Meno Rolinec si teda Darinkini rodičia nevytiahli z telefónneho zoznamu, patrilo k tým, ktoré v minulosti rodina používala. Darinina prastará matka sa volala Mária Janigová-Rolincová.
Tolik tedy citace ze slovenského týdeníku Plus 7 dní. Na našem snímku chodila Darinka už do školy a už několik let veřejně vystupovala pod svým uměleckým jménem Rolincová. Účinkovala v televizních pořadech Matelko, v šesti letech zvítězila v soutěži Hledáme mladé talenty s lidovkou Dievča krásne vodu nesie a později zpívala ve Sboru Československého rozhlasu v Bratislavě a v Bratislavském sboru.

Desetiletá Darinka Rolincová na své první podpiskartě, kterou jí vydala prestižní slovenská umělecká agentura Slovkoncert, která jí zastupovala. Už jako desetiletá se navíc mohla pochlubit svým prvním albem Keby som bola princezná Arabela, které vydal slovenský Opus. Na elpíčku nechyběl ani stejnojmenný duet s herečkou Janou Nagyovou, která si zahrála princeznu Arabelu v populárním televizním seriálu. Opus Darince vydal i první singly – na nichž vyšly i její další duety – s populárním hercem Ivanem Krajíčkem (Detská diskotéka), nebo s dívčím idolem Peterem Nagyem (Aprílové deti). A také si zahrála ve slovenských televizních filmech Zázračný autobus (1982, TV muzikál), Labula (1983), Tam je hviezda Sírius (1983, dvoudílná TV inscenace) a Správne kroky (1983).


Dvanáctiletá Darinka už má na svém kontě svůj životní superhit – duet s Karlem Gottem Zvonky štěstí a stala se první československou dětskou hvězdou, která zpívala velmi »dospěle« a na vysoké profesionální úrovni. Do své stále ji vzal Ladislav Štaidl a zařídil jí smlouvu s našim největším hudebním vydavatelstvím Supraphon, které jí začalo vydávat singly. Na prvním byly právě Zvonky štěstí a její sólová píseň Moje druhé já. Darina rovněž natočila své druhé album nazvané Darinka a brzy poté třetí elpíčko předznamenal singl Čo o mne vieš a Máš smolu.


Podpiskarta německého hudebního vydavatelství Polydor, u kterého má Karel Gott doživotní smlouvu. A díky úspěchu německé verze Zvonků štěstí pod názvem Fang das Licht, získala smlouvu s Polydorem i Darina Rolincová, která ovšem vystupovala v německu pouze pod jménem Darinka. Na zadní straně je výpis z Darinčiny diskografie u Polydoru – mimo singlu Fang das Licht ještě další singl a duet s Karlem Gottem – Gib mir ein Zeichen a nechybí ani Darinčim první sólový německý singl s písněmi Der Himmel gehört den Tauben a Ich sing´ heuť ein Lied für dich. Darinka ovšem nezahálela ani doma. V Bratislavě natočila televizní inscenaci Cengá do triedy (1985) a úspěšně vystupovala coby Gottův host na jeho koncertech u nás i v zahraničí. Spolu se sestrou Janou, která jí píše texty, se odstěhovala do Prahy, kde začala studovat konzervatoř, obor hudebně-dramatický.


Konzervaristka Darina úspěšně boduje v různých žebříčcích jako například Zlatý slavík, Rolnička, Osobnost roku, Hity roku, Klip roku… A vychází jí i třetí album nazvané Čo o mne vieš nebo singly s písněmi Tanec v daždi a V hlavných úlohách, nebo Skús ma nájsť a Bez veľkej slávy. Vše v produkci Ladislava Štaidla.


Z roztomilé Darinky se stala osmnáctiletá slečna, která opět začala používat jméno Darina Rolincová. V roce 1989 natočila filmový muzikál Téměř růžový příběh, který režíroval Juraj Jakubisko a vyšlo z něj i Darino čtvrté a několik dalších let i poslední album. Darina totiž odešla ze stále Ladislava Štaidla, protože jí vadilo, že se víc než její kariéře, věnuje kariéře své přítelkyně Ivety Bartošové, která byla v tu dobu naší nejpopulárnější zpěvačkou a několikanásobnou Zlatou slavicí. V letech 1990 až 1991 Darina absolvovala koncertní turné se svou skupinou Databank pod vedením Pavla Větrovce ml. a její sláva začala opadat.


Po pětiletém mlčení se v roce 1996 vrátila Darina Rolincová na hudební scénu jako Dara Rolins. V Německu a v dalších státech jí vyšlo anglicky zpívané album What You See Is What You Get a Dara se rozhodla dobýt nejen Evropu, ale doslova celý svět. Její předsevzetí ovšem poměrně brzy vzalo za své a tak začala vydávat opět alba jen pro domácí trh. Legendární Zvonky štěstí, ale už nikdy nepřekonala a žádný další velký hit za posledních dvacet let nenatočila. Přesto ji mnozí stále považují za hvězdu, i když její písně nezní v rádiích, v televizi se většinou neobjevuje jako zpěvačka, ale jako porotkyně SuperStar a na vystoupeních poměrně často zpívá na playback. A všimli jste si na této poslední pospiskartě Dary Rolins těch zářivých bílých zubů bez mezírek, které kdysi byly Darinčiným typickým poznávacím znamením?

Foto: Opus, Supraphon, Polydor, Slovkoncert, Sedmička