Fionnuala Kearneyová – Ty, já a ti druzí

Kniha mě zaujala na první pohled svou obálkou. Je nádherně propracovaně vymyšlená. Výjimečná je i na dotek. Takže jak někdy u někoho čtu, že se s knihou mazlí, tak tato je pro to jako stvořená. Anotace také slibovala příjemný čtecí zážitek plný překvapení. Není se co divit, že jsem po knize moc ráda sáhla.

scan0032
Ze začátku jsem si říkala, že román není ničím neobvyklý. Je častá linka příběhu, kdy manžel je nevěrný své ženě a ta se z této zrady dlouho vzpamatovává. Postupně tušíte, že hlavní mužský hrdina Adam má těch lží na svém kontě více. Kolem sté strany se to rozjede a celá vnitřní třetina je parádní jízda. Poslední třetina kolotoč citů přibrzďuje, a přestože skýtá překvapení, už je to podáno klidněji a není až tak moc rozvířena emociální hladina rybníku.
Kniha se skvěle četla. Je hodně o pocitech a přiznání pravd, proč jsem se choval, jak jsem jednal. Je to zajímavá psychická sonda do jedné rodiny. Jasně ukazuje, že když se něco nevyřeší, ale schová se to a dělá se, jako by to nebylo. Ublíží tato citová bomba později, ale s větším rozsahem.
Pár Adam a Beth byli jako manželé skoro ideální. Se svou devatenáctiletou dcerou Meg tvořili harmonickou rodinu. Adam sice kdysi hodil mráček na sluníčkovou oblohu, ale vše je odpuštěno a slunce svítí dál. Jenže po deseti letech od tohoto mráčku Adam opět zlobí. Je nevěrný se servírkou. Beth ho vyhodí z domu a velmi těžce se vypořádává s opětovanou zradou. Ví, že už mu nemůže věřit. Ubližoval by jí zas a znovu. Beth se s tím těžce vyrovnává. Adam je s prominutím blbec. Tvrdí jak Beth miluje, ale vesele si špásuje se svou servírkou. Je pěkný pokrytec. Velmi se Beth i Meg omlouvá. Tvrdí, že je miluje, ale jeho chování se nemění. Myslí si, že když se bude dostatečně omlouvat, vše bude odpuštěno. Jenomže to by také neměl mít schované kostlivce ve své skříni. Ti usnuli dávno v minulosti, ale hezky se začínají probouzet. Kupodivu to značí, že nic nejde vrátit zpět a Adam si uvědomuje důsledky svých činů. Je pozdě nebo se dá rodina zachránit?
V příběhu se ve vyprávění po kapitolách střídají Adam a Beth. Líbilo se mi, že poznávám pocity z obou stran. Beth mi byla sympatická od začátku. Adam se v knize vyvíjel a od sobce se dopracoval k chápajícímu muži. Je zde skvěle ukázaná psychická nerovnováha kvůli tajemství a co se děje po jeho odhalení. Jak si Adam pomoci terapeuta vyhodnocuje své chování a proč to tak udělal. Opravdu vždy myslel nejdříve sám na sebe. Budiž připsáno k jeho dobru, že svou vinu nesou i rodiče.
Kniha je plná překvapení. Některé jsem tušila, jiná ne. Pokud máte rádi rodinné dramata, určitě si nenechte tuto knihu ujít. Je velmi realistická a není o zamilovanosti. Je o rodině, která je postavená na lži. Nejsou to pevné základy a záleží jen na obyvatelích, jestli si svůj dům zbourají a postaví jinde nebo ho opraví.

Foto: Nakladatelství Ikar