Elizabeth Gilbertová – Podpis všech věcí

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie: Elizabeth Gilbertová – Podpis všech věcí. Další román autorky bestsellerů Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém. Po dvanácti letech se Elizabeth Gilbertová vrací ke klasickému románu v neobyčejném příběhu o botanice, zámořských plavbách a touze, který pokrývá většinu devatenáctého století.


Román sleduje osudy nadané Almy Whittakerové (dcery smělého a charismatického botanického objevitele), jež se snaží osamostatnit ve světě rostlin a vědy. Zatímco studium mechů vede Almu blíž a blíž k záhadám evoluce, muž, kterého miluje, ji táhne opačným směrem – do království duchovna, božství a zázraků. Alma je střízlivá vědkyně, Ambrose je snivý umělec. Spojuje je však láska k vědění – zoufalá touha pochopit fungování tohoto světa a principy všeho bytí. Podpis všech věcí je důležitý román o důležitém století. Strhující, do detailu propracovaný příběh se odehrává ve všech koutech světa – od Londýna po Peru, Filadelfii, Tahiti či Amsterodam. Je napsán s odvážným a zvídavým duchem jedinečné doby. Alma Whittakerová je svědkem historických událostí a zároveň je sama jejich tvůrkyní. Kráčí po hranici osvícenství a moderní doby a dozajista si získá sympatie čtenářů z celého světa.

Elizabeth Gilbertová – Podpis všech věcí
pevná vazba s přebalem, 480 stran, cena: 388,- Kč
Originální název: The Signature of All Things
Přeložila: Věra Petrášová
Vychází i jako e-kniha.

O autorce:
Elizabeth Gilbertová se narodila v roce 1969 a pochází z Connecticutu. Vystudovala politické vědy na Newyorské univerzitě. Reportážní příběhy a povídky publikovala v časopisech Esquire, SPIN, GQ, The New York Times Magazine a další. Světovou autorkou se stala díky memoárům Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém (JOTA, 2011). První kniha si našla miliony čtenářů a vyšla ve čtyřiceti jazycích. Na čele žebříčku besesellerů New York Times vydržela 199 týdnů. Stejnojmenný film s Julií Robertsovou a Javierem Bardemem v hlavních rolích vstoupil do kin v roce 2010. Volné pokračování V dobrém i ve zlém bylo prodáno do 27 zemí. Autorka byla v roce 2011 zařazena časopisem Time Magazine na seznam 100 nejvlivnějších lidí na světě. Získala několik ocenění, již za svou první knihu Pilgrims (Poutníci, 1997) obdržela Pushcart Prize a dostala se do finále PEN / Hemingway Award. Román Poslední americký muž (JOTA, 2011) byl nominován na National Book Award.

V Nakladatelství Jota již vyšlo:
V DOBRÉM I VE ZLÉM

Mimořádná oslava lásky ve všech jejích podobách, včetně složitostí a problémů, které opravdová láska v opravdovém světě přináší.
Na konci autobiografie Jíst, meditovat a milovat se Elizabeth Gilbertová nečekaně zamiluje do Felipa, australského světoběžníka původem z Brazílie, který už léta žije v Indonésii. Po romantických cestách po světě se dvojice rozhodne usadit v USA. Elizabeth i Felipe mají za sebou velmi komplikované rozvody a doposud se vyrovnávají s krachem předchozích vztahů. Proto není divu, že i když se velmi milují a odpřísáhli si, že si budou věrní a zůstanou spolu nejlépe až do smrti, zároveň si i slíbili, že se nikdy, opravdu nikdy nestanou manželi, jenomže osud s nimi má jiné plány…

POSLEDNÍ AMERICKÝ MUŽ
Eustace Conway uměl v sedmi letech házet nožem tak, že by připíchnul ke stromu i veverku. To by sice mohlo vzbuzovat dojem, že se jedná o nějakého primitivního hrubiána, ale v Gilbertové životopisném příběhu je velkým americkým »protikulturním« hrdinou.V sedmnácti letech Conway vyrazil do hor oblečený jen v kůžích, lovil a jedl. A když se blížil čtyřicítce, »vlastnil« tisíc akrů čisté divočiny a žil v týpí v lese.
Gilbertová je Conwayova dobrá přítelkyně a ví o něm každou podrobnost. Se svým typicky odlehčeným a současně pronikavým stylem tak líčí životní příběh dobrodruha, milovníka přírody a propagátora nového životního stylu, podle jehož mínění dnešní Američané uvízli v nekonečném kolotoči honby za penězi a konzumu.

DRSNÍ CHLAPI
Na dvou osamělých ostrovech u pobřeží Maine se život točí jen kolem jednoho – lovu humrů – a je místní tradicí zdejších mužů bojovat o svá loviště ve vodách, které oba ostrovy rozdělují.
Silná a charismatická Ruth Thomasová se do tohoto prostředí nepřátelství a nevraživosti narodí jako dcera jednoho z nejchamtivějších humrářů v Maine. Osmnáctiletá, s ostrým vtipem a nenapravitelně neromantická Ruth se vrací domů z internátní školy, rozhodnutá hodit své vzdělání přes palubu a přidat se k »drsným chlapům« na humrářských lodích. Pomáhá s lovem humrů, piluje svou prostořekost a zjišťuje, že se zamilovala do mladého rybáře…
Vtipný, jiskřivý román plný nezvyklých přátelství a rodinných pout zachycuje prudkou americkou povahu skrz tuto nezapomenutelnou hrdinku, která je navzdory sobě samé předurčena k velikosti.

Foto: Nakladatelství Jota