Po vypuknutí druhé světové války a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava německou okupační mocí si Edvard Beneš za cíl stanovil znovuobnovení Československa v původních, tzn. předmnichovských hranicích a dosažení britského uznání československých zástupců jako oficiální exilové vlády. Právě na londýnský politický exil za druhé světové války se v právě vydané monografii Edvard Beneš mezi Londýnem a Moskvou zaměřila politoložka a historička Radka Kubelková.
Kniha, již uvozuje předmluva profesora Roberta Kvačky, uznávaného odborníka na diplomacii a mezinárodní vztahy daného období, detailně analyzuje vývoj spolupráce mezi demokratickými exilovými politiky působícími v Londýně a komunistickými zástupci československého exilu v Moskvě. Jde o fascinující ponor, který odkrývá dobovou komplikovanost a četné konfliktní situace, jež formování vnitřní politiky třetí Československé republiky provázely.
Zahraniční část československého odboje musela vyvíjet soustavné, trpělivé a válečnému vývoji přizpůsobované úsilí, aby se znovuzřízení Československa stalo nepochybnou součástí válečných cílů antihitlerovského souručenství. Vedl ji prezident Edvard Beneš – nové Československo nezatížené mnichovanskými ztrátami, vkreslené do evropské mapy v předválečných hranicích, bylo jeho životním cílem ve válečných letech. Vyžadoval plné uplatňování Benešových pozitivních vlastností, neobyčejnou pracovitost, schopnost trpělivě jednat, umět přesvědčovat. Dílčí nezdary Beneše nezlomily, i když jimi trpěl, byl přesvědčením optimista, ač někdy realita tomuto pocitu neodpovídala. Jeho politická diplomacie za druhé světové války patřila celkově k vrcholům Benešovy politické dráhy. – z předmluvy prof. Roberta Kvačky
Anotace:
Edvard Beneš, významná postava prvého a druhého československého odboje, dlouholetý prvorepublikový ministr zahraničních věcí a druhý československý prezident.
Monografie zachycuje prezidenta Beneše v období jeho londýnského exilového působení v letech 1941–1945 a detailně analyzuje vývoj spolupráce mezi demokratickými exilovými politiky působícími v Londýně a komunistickými zástupci československého exilu v Moskvě.
Tato spolupráce, jejíž počátek se datuje od prvních měsíců po podepsání spojenecké smlouvy se Sovětským svazem v prosinci 1943, byla realizována mezi ideově zcela rozdílnými centry, jejichž politické představy o poválečném fungování a struktuře republiky se výrazně lišily.
Výsledkem vzájemné kooperace demokratických a komunistických exilových politiků v Londýně a Moskvě byl tzv. Košický vládní program, koncipovaný Komunistickou stranou Československa. Zatímco demokratičtí zástupci jej pokládali za maximum možného v přechodném období konsolidace státu ukončeném volbami, pro komunisty přestavoval minimum v připravovaném socializačním procesu.
Info o knize
Edvard Beneš mezi Londýnem a Moskvou
Autorka: Radka Kubelková
Přebal navrhl Lukáš Tuma
Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm
Počet stran: 304 včetně obrazové přílohy
Cena: 299 Kč
Cena e-kniha: 159 Kč
Foto: Nakladatelství Epocha