Důvěrný pohled na revolucionáře Ernesta Che Guevaru

Čekal jsem čtyřicet sedm let, abych se vydal na místo, kde byl zavražděn můj bratr Ernesto Guevara.“ Těmito slovy začíná unikátní autobiografie Můj bratr Che, kterou ve spolupráci s francouzskou novinářkou Armelle Vincent napsal nejmladší bratr slavného revolucionáře Juan Martin Guevara. Ernestova rodina se totiž poté, co byl v roce 1947 tento hrdina kubánské revoluce bolivijskými jednotkami zavražděn, rozhodla o jeho životě mlčet. Půl století poté ale jeho bratr promluvil, a čtenářům je tak vůbec poprvé nabídnut důvěrný pohled na největší ikonu světového revolučního hnutí. Kniha kromě vzpomínek na Ernesta, rodinné zázemí a příhod, které spolu bratři zažili, přibližuje i elektrizující atmosféru Kuby v době kubánské revoluce.

Muj_bratr_Che_FRONT

S výročím Guevarovy smrti přišla nová vlnu zájmu o jeho osudy i odkaz. Konají se konference, vycházejí nové publikace. Tak jako dříve často s diametrálně odlišným pohledem. Kritické i oslavné, což je případ této knihy. Ta se v řadě ohledů od běžné guevarovské hagiografické literatury vůbec neliší. Nabízí klasické atributy světce – láska k matce, ochota přinášet oběti pro lepší život bližních, zrada učedníka, mučednická smrt. V jednom však přece jen vyniká, napsal ji bratr protagonisty spisu, což jí dodává na autenticitě a důvěryhodnosti. Pro Guevarovi obdivovatele se stane nepochybně textem potvrzujícím jejich víru, Guevarovi odpůrci ji patrně znechuceně odloží. Pro nezaujatého čtenáře však bude mít cenu svědectví ne o „Che“ Guevarovi, ale o prostředí, z něhož vyšel a pro které byl a zůstává příkladem. Proto začínala výuka na kubánských základních školách celá desetiletí sborovou recitací kratičké věty: „Queremos ser como Che“ – Chceme být jako Che. – ukázka z předmluvy

Anotace:

Dne 9. října 1967 byl ve vesničce La Higuera bolivijskými jednotkami zavražděn marxistický partyzánský vůdce a hrdina kubánské revoluce Ernesto „Che“ Guevara. Když se z novinových stránek jeho rodina dozvěděla o jeho smrti, rozhodla se, že už o něm nikdy veřejně nepromluví. Půl století poté ale jeho nejmladší bratr, Juan Martin, mlčení prolomil. Tato unikátní autobiografie, již uvazuje předmluva profesora Josefa Opatrného, přináší čtenářům vůbec poprvé důvěrný pohled na asi největší ikonu světového revolučního hnutí.

Autor vedle vzpomínek na staršího bratra, rodinné zázemí Guevarů a příhody, jež spolu zažili, přibližuje rovněž elektrizující atmosféru revoluční Kuby v době kubánské revoluce, kdy bezprostředně po vítězství Castrových barbudos v roce 1959 celá rodina strávila několik měsíců na ostrově po boku již legendárního El Che.

Můj bratr Che

Autoři: Juan Martin Guevara, Armelle Vincent

Překlad: Tereza Dvořáková

Přebal a grafickou úpravu navrhl Lukáš Tuma

Formát: vázaná s přebalem, 140 x 205 mm

Počet stran: 288 + 16 stran fotopřílohy

Cena: 285 Kč

Foto: www.epocha.cz