David Michie – Dalajlamová kočka a umění příst

Moc hezky zvláštní kniha v osobě hlavního vypravěče. Je to kočka, která nám vypráví svou cestu za poznáním, co je to štěstí. Je to jistý druh poučování, ale tak milý a přátelský, že to bylo radost číst. Jiný pohled z kočičí perspektivy umocnil objev, který na závěr našla. Kočka zasadila vyprávění do příběhu, který není důležitý. Díky pocitům lidi, byly její objevy přístupnější a snadněji pochopitelné.

Dalajlamova-kocka-a-umeni-prist
Kočka si je vědoma své důležitosti, ale je přátelská. Krásně vypráví o svém pánovi Dalajlámovi. Rozesmutní ji sdělení, že Dalajláma odcestuje na sedm týdnů. Dá ji úkol, aby zjistila, jak najít štěstí. Po odjezdu Dalajlámy tráví část dne v jeho kancelářích, kde ji dělá společnost tajemník a tlumočník. Na oběd sejde kousek do Himalajské literární kavárny, kde jsou lidé, kteří ji taky milují. Středem její pozornosti je Serena, která se vrátila z Evropy, kde působila jako vyhlášená šéfkuchařka. Serena si chce užít chvíle volna, než se vrátí zpět do vytříbených restaurací. Kočka Serenu často doprovází a tak její pouť za objevy, co je štěstí, se víc a víc odhaluje. Samozřejmě, že se se všemi novými poznatky podělí se čtenáři. A já jsem tak nadšená, že se s několika podělím s vámi. Normálně bych napsala, ať si to přečtete. Ale tentokráte udělám výjimku a jemně vám přiblížím kočičí cestu za štěstím.
Často si působíme utrpení, když žijeme minulostí. Vzpomínáme, co bylo a už není. Chyba. Máme žít přítomností. Nejdůležitější pro nás je, co je TEĎ A TADY.
Často si říkáme, např. budu hodně pracovat, vydělám spoustu peněz a na důchodě budu odpočívat, cestovat a budu šťastný. Opět nežijeme přítomností, ale budoucností. Nemůžeme být šťastní v budoucnosti, protože ta ještě neexistuje.
Zajímavé bylo pro mě sdělení, jež nás vede k rovnováze. Jsou na to čtyři nástroje. Sdělím dva:
1 – Nesuďte. Každá změna má svůj smysl. Např. ztráta zaměstnání nás může dovézt k lepší práci, která nás bude více naplňovat a kde budeme spokojenější.
2 – Není lotos bez močálu. Utrpení je jako ten močál. Pokud skrze utrpení dojdeme k větší pokoře, soucitu a otevřenosti k druhým, zkrásníme.
To je pár myšlenek, na které kočka přišla. Samozřejmě je toho více, ale to si opravdu, už přečtěte sami. Dokonce Dalajláma, když se vrátil, ji sdělil tajemství štěstí. Doufám, že budete zvědaví a že budete shánět knihu, abyste se to tajemství dozvěděli. Protože knihu by si měl přečíst každý. Je to balzám na duši. A já ráda dělám radost. Tak šup pro ni, právě TEĎ.

Děkuji za poskytnutí recenzního e-booku: www.knihcentrum.cz

Knihu si můžete zakoupit zde:

http://www.knihcentrum.cz/dalajlamova-kocka-a-umeni-prist/d-148899/

Foto: Nakladatelství Synergie