Daniel Mason – Zimní voják

Knihu jsem si vybrala před dvěma roky díky spolupráci s nakladatelstvím JOTA. Anotace na mě zapůsobila, ale když mi přišla, tak jsem prostě měla dost všech knížek o válce. Popisy ubližování mi nedělaly dobře. Knihu jsem dala na hromadu určenou ke čtení a stále ji oddalovala. Nyní se doma zotavuji po operaci žlučníku a nastal čas dočíst i nějaké resty.

Zimní voják mě absolutně překvapil a já jsem z knihy nadšená. Autor je skvělý vypravěč a vtáhl mě do příběhu od začátku do konce. Ano, byly tam i popisy toho, co se děje ve válce, ale bylo to vykresleno z pozice lékaře, který chce pomoci, takže mi to moc nevadilo. I když i vyhrocené nehezké scény tam byly, ale v souběhu s příběhem jsem to respektovala.

Hlavním hrdinou je Lucia. Dvaadvacetiletý muž z dobré rodiny žijící ve Vídni a studující medicínu s výbornými výsledky. Chybí mu dva roky k dokončení studia a do toho zasáhne první světová válka. Píše se rok 1914. Ze začátku nás Lucia vezme do svého soukromí, kde ho poznáme jako introverta, jež si není jistý mluvením ve společnosti. Ale pevnou půdu pod nohama najde ve studiu medicíny. Ve válce ucítí šanci získat zkušenosti v praxi, v nějaké dobře vybavené polní nemocnici. Jeho představy jsou velmi daleko od skutečnosti. Je poslán do odlehlého údolí Karpat do vesnice Lemnowice, kde ho čekal zabraný kostel, ve kterém byli pacienti v nevyhovujících podmínkách, krutý mráz, tyfus a řeholní sestra Margarete, jež zde zastupovala úlohu nejen zdravotní sestry, ale i doktora. Pod jejím vedením se Lucius naučil amputace a jiné lékařské úkony. Luciuse Margarete zaujala čím dál víc a s úctou ji naslouchal.

Dobře jsou zde popsány situace, okolí, popisy postav a případy, kdy na člověku není vidět fyzická újma, ale ta psychická. Ve válce je viděno mnoho hrůz a tehdy se často stávalo, že ještě nedoléčený pacient byl poslán znovu na frontu. Lucián u jednoho pacienta dostal dojem, že ho může vyléčit, a byl jim přímo posedlý. To ho stálo pozdější noční můry a ztrátu milované osoby. Určitě si knihu přečtěte a dozvíte se, jak dopadla láska Luciana a jeho medicínská kariéra.

Již teď vím, že si knihu za pár let přečtu ráda znovu. Pochopila jsem, že vše má svůj čas. Nyní jsem ocenila popis té doby. O to je to přesnější, že autor je lékař a dokáže některé situace vykreslit důvěryhodně až jsem i já laik pochopila, co se zde děje z medicínského hlediska. Na začátku se věnuje Luciánovi jako studentovi medicíny a mě to bavilo. To byl jeho svět. Pak se jeho světem stala žena Margarete, takže zde byla láska. Opětovaná či neopětována, to neřeknu. Ale prostě láska, která byla ve všem kolem Luciána. Čeho všeho si všiml na Margarete, to se mi taky moc líbilo. Prostě vylíčení příběhu medika Luciana, který se ocitl ve válce a zachraňoval v nelidských podmínkách za podpory jedné sestry, stojí za to si přečíst.

 

Více infa: https://www.jota.cz/zimni-vojak

 

Hodnocení: 90%

 

Foto: Nakladatelství JOTA