Cynthia Handová – Posmrtný život Holly Chaseové

Blíží se vánoce a s knižními novinkami se rozsypal pytel. Některé vypadají lákavě, a když jsou s vánoční tématikou, tím víc je mám v tomto období chuť si je přečíst. Proto jsem neodolala tomuto čtivu pro dívky a s radostí jsem si ji přečetla. Věřím, že cílová skupina, které je kniha určena, bude nadšená. Mně se líbila, bavila mě, byla napsána skvělým hovorovým jazykem mladé dívky, ráda jsem si ji přečetla, ale…

posmrtný zivot
Ale prostě je poznat, že není věkově určená pro mě. Vánoční tématika je vtipná, protože je to psáno na motivy Vánoční koledy Charlese Dickense. Myšlenka příběhu napravit sobce o vánocích nebo zemře, je poučná a zároveň lidská. Nese to dobré zprávy a skutky, které k vánocům patří.
Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Holly, které ve třinácti zemřela maminka. S ní odešlo i to dobré co bylo v Holly. Její otec je úspěšný a bohatý. Holly vede finančně náročný život a nebere ohledy na nikoho. Ani na otce, ani na hospodyni, která ji nejvíce pomáhá. A tak ji o vánocích navštíví Duch loňských Vánoc a ukáže ji, jak špatně se chovala, a také spatří vlastní pohřeb, pokud se nenapraví. Holly nic z toho nebere vážně, a tak se opravdu další den stane autonehoda, při které Holly zemře. A to je začátek. Holly se dostane do projektu Skruž, kde pro všechny žijící je mrtvá, ale není duch. Má pomáhat napravovat hříšníky, kterého ji určí. Vždy jeden člověk na rok. Věnuje se mu celý rok, zjišťuje, proč se změnil, proč je tak zlý a sobecký, má za úkol najít vzpomínky, které ho přesvědčí, že se napravit stojí za to.
Většinou to bývají starší a velmi bohatí lidé. Tentokrát je to mladý kluk, který se Holly velmi líbí. Holly nejede podle pravidel a má s tím problémy. Jak to vše dopadne, si musíte přečíst.
Příběh je vyprávěn v ich formě a Holly je správná, rozmazlená puberťačka. Chvílemi mi lezla pěkně na nervy a někdy byla moc sympatická. Po této stránce má vyprávění šmrnc. Trochu divné je, že hlavní objekt nápravy se jmenuje Skruž, to mohla překladatelka najít lepší jméno. Zní to divně, ale zvykla jsem si. Příběh dává smysl, je tam poučení, jemná láska, správný a nečekaný konec. Místy to bylo vtipné a milé. Vánoční čas je prostě kouzelný. Celkově si myslím, že se to povedlo. Je to pohádka určená hlavně dívkám a věřím, že těm se to bude líbit.

Hodnocení: 80%

Foto: Nakladatelství COOBOO