Český lev v Londýně: Mluví anglicky a těší se na olympiádu!

Část anglického Londýna, kde budou během letních olympijských her bydlet čeští sportovci, ozdobily velkoformátové obrázky výtvarnice Lucie Seifertové. Známá milovnice historie takto netradičně přibližuje Britům a především jejich dětem naši historii, která je v mnoha případech podobná jako ta jejich.


Sérii unikátních výstav Lucie Seifertové na doprovodném dětském programu k nadcházejícím letním olympijským hrám v Londýně organizuje České centrum Londýn. Lucie přetvořila některé výjevy svých Dějin udatného českého národa a Tajemné Prahy do podoby velkoplošných obrazů. „Použila jsem ty části, které jsou společné s dějinami Velké Británie – například pravěk, Keltové, stavby katedrál a podobně,“ přiznává Lucie Seifertová.


Hlavním průvodcem těchto unikátních výstav je překvapivě český lev, který vtipnou formou provází celý děj. Obrázky jsou zvětšeny na tapety, které ozdobily vybrané londýnské základní školy v Islingtonu, kde se jedná asi o čtyřicet škol, White Lion Centre a City of London Academy. „Celá akce je spojena se soutěžemi právě o slavná Lucčina leporela – vše je pochopitelně v angličtině,“ říká s úsměvem Petr Prchal, manžel a nakladatel Seifertové v jedné osobě.


Ojedinělé výstavy Lucie Seifertové budou probíhat v Londýně až do 11. srpna 2012 a jmenují se And Now Czech (Hi)story. „Děti se většinou dost nerady učí o historii, natož o historii cizího národa. Z tohoto důvodu jsem se snažila vybrat na tapety jen ty nejvtipnější pasáže. Asi nyní budou mít v Londýně pocit, že je v Česku pořád velká legrace,“ dodává se smíchem Lucie Seifertová.


Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a bylo nominovano Magnesii literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Lucie Seifertová se narodila v Poděbradech, vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka. Spolu s manželem Petrem Prchalem žije v Praze a vychovávají dva syny – Antonína a Petra Jaroslava.

Foto: Nakladatelství Prchal