Catherine Cussetová – Skvělá budoucnost

V Nakladatelství Jota nyní vyšel již šestý knižní titul ze Zlaté edice. Catherine Cussetová – Skvělá budoucnost, to je virtuózní sága o čtyřech generacích sahající od roku 1941 až po rok 2006. Námět na román o lásce, jež vzdorovala předsudkům, čerpala autorka z vlastní zkušenosti.


Mladá Rumunka Elena se v roce 1958 seznámí s mužem, do něhož se vášnivě zamiluje. Mladík je ale Žid, jeho rodiče žijí v Izraeli a rodiče Eleny jsou proti svatbě. Elena si však nakonec svého vyvoleného vezme a s ním a dítětem uskuteční svůj sen – opustí komunistické a antisemitské Ceauşeskovo Rumunsko. Nejprve se pokoušejí žít v Izraeli, později však odcestují do Říma a nakonec odcházejí do USA.
V knize, v níž se zajímavou formou prolíná minulost se současností, se jakoby ironií osudu opakuje situace – syn se ožení s někým, koho jeho matka nedokáže přijmout, stejně jako kdysi její rodiče jejího manžela. Hlavní linii románu tvoří nesnadná cesta matky k přijetí snachy a smíření s vlastním dítětem. Právě to činí – vedle nahlédnutí do života a psychiky lidí z bývalého socialistického bloku, kteří se rozhodli pro svobodu – hlavní hodnotu tohoto románu.
Za román Skvělá budoucnost (Un briliant avenir, Gallimard, 2008) získala autorka prestižní ocenění – Prix Goncourt des Lycéens 2008.

O autorce
Catherine Cussetová (1963) je francouzská spisovatelka, esejistka a vysokoškolská pedagožka. Vydala dosud devět románů, z nichž Skvělá budoucnost patří mezi nejpozoruhodnější. Přes dvacet let žije se svým manželem ve Spojených státech amerických, kde přednáší na Yale University francouzskou literaturu 18. století. V letech 1997 – 1999 žila v Praze. Autorčiny romány byly přeloženy do čtrnácti jazyků. Česky vyšel v roce 2002 Román o Janě (Le problème avec Jane) a nyní Skvělá budoucnost.

Foto: Nakladatelství Jota